Prokurent jest pełnomocnikiem przedsiębiorcy. Prokurent może podejmować czynności związane z prowadzeniem spraw tego przedsiębiorcy – reprezentować przedsiębiorcę w sądzie, podczas negocjacji czy zawierania umowy.
Czy prokurent może jednak podpisać wniosek o dokonanie zgłoszenia zmian w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego?
Czy prokurent spółki posiada umocowanie do dokonania zmian w KRS?
Jak to w prawie – to niestety zależy. Niestety w tym wypadku zależy od koncepcji, której zwolennikiem jest konkretny sąd rejestrowy (lub referendarz).
Ustawodawca nie określił jaki jest zakres czynności, które może swobodnie wykonywać prokurent. W przepisach możemy znaleźć informację, że prokurent posiada umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Brak jest jednak jednoznacznej informacji, czy zakres ten obejmuje czynności rejestrowe.
W związku z powyższym można spotkać się z dwoma stanowiskami.
Prokurent nie może dokonać zmian w KRS
Pierwsze z nich – i raczej popularniejsze – wskazuje, że prokurent nie posiada uprawnienia do reprezentowania przedsiębiorcy w postępowaniach rejestrowych. Nie zostało to jasno wyartykułowane w przepisach dotyczących prokury i uprawnień prokurenta, jednak sądownictwo wypracowało stanowisko, że czynności rejestrowe są czynnościami o charakterze organizacyjnym. W takim zaś wypadku, wskazuje się, że prokurent nie ma uprawnienia do działania za przedsiębiorcę w sprawach organizacyjnych – niezależnych od spraw związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Podobne stanowisko wypracowała część doktryny.
W takim wypadku sąd rejestrowy odmówi zarejestrowania wnioskowanych zmian.
Mniej popularne stanowisko dotyczącej prokurenta
Spotkać się można również z drugim stanowiskiem, które wskazuje, że czynności polegające na dokonaniu zmian w rejestrze KRS są czynnościami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przedstawiciele tego poglądu dopuszczają możliwości zgłoszenia zmian w KRS przez prokurenta przedsiębiorcy (spółki).
Pogląd ten jest jednak mniejszościowy.
Wersja bezpieczniejsza dokonania zmian w KRS
Jak zatem najlepiej dokonać zgłoszenia zmian w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego? Jeśli mamy możliwość, aby to wspólnik lub członek zarządu podpisał wniosek zmianowy – bezpieczniej skorzystać z tej opcji. Wniosek podpisany przez zarząd lub wspólnika (tj. zgodnie z zasadami reprezentacji) nie powinien budzić wątpliwości i powinien zostać rozpoznany.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy niemożliwe jest podpisanie wniosku przez reprezentanta spółki. W takim wypadku możliwe jest podjęcie próby zgłoszenia zmian przy pomocy prokurenta. Jest to rozwiązanie obarczone ryzykiem – jednak czasem jest jedynym możliwym.
A co z pełnomocnictwem?
Można się również zastanowić, czy prokurent może umocować pełnomocnika (np.: radcę prawnego) do dokonania zgłoszenia zmian w rejestrze KRS w imieniu spółki. W takim jednak wypadku również aktualne będą powyższe rozważania. Jeśli uznać, że prokurent nie ma uprawnienia do dokonania zgłoszenia zmian w rejestrze KRS, to również nie może do tego umocować radcy prawnego. Niedopuszczalne jest umocowanie pełnomocnika to czynności, do której sami nie mamy umocowania.
Podsumowanie
Mając na uwadze rozbieżności w poglądach oraz brak dosłownego umocowania prokurenta do dokonania zgłoszenia zmian w KRS, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie zmian przez organ reprezentacji spółki. W takim wypadku nie będzie wątpliwości co do jego umocowania i posiadanego uprawnienia do złożenia wniosku zmianowego.
__________
Chcesz dokonać zmian w swojej spółce? Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów i dokonaniu zgłoszenia?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Podstawa prawna:
- Art. 109 (1) i n. kodeksu cywilnego,
- Art. 47 ustawy o krajowym rejestrze sądowym.
Stan prawny na dzień 21 lipca 2024 r.