Radca Prawny Wrocław – Michał Zasada

Prokurent a zmiany w KRS - radca prawny doradca podatkowy wrocław

Czy prokurent spółki może zgłosić zmiany do KRS?

Prokurent jest pełnomocnikiem przedsiębiorcy. Prokurent może podejmować czynności związane z prowadzeniem spraw tego przedsiębiorcy – reprezentować przedsiębiorcę w sądzie, podczas negocjacji czy zawierania umowy.

Czy prokurent może jednak podpisać wniosek o dokonanie zgłoszenia zmian w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego?

Czy prokurent spółki posiada umocowanie do dokonania zmian w KRS?

Jak to w prawie – to niestety zależy. Niestety w tym wypadku zależy od koncepcji, której zwolennikiem jest konkretny sąd rejestrowy (lub referendarz).

Ustawodawca nie określił jaki jest zakres czynności, które może swobodnie wykonywać prokurent. W przepisach możemy znaleźć informację, że prokurent posiada umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Brak jest jednak jednoznacznej informacji, czy zakres ten obejmuje czynności rejestrowe.

W związku z powyższym można spotkać się z dwoma stanowiskami.

Prokurent nie może dokonać zmian w KRS

Pierwsze z nich – i raczej popularniejsze – wskazuje, że prokurent nie posiada uprawnienia do reprezentowania przedsiębiorcy w postępowaniach rejestrowych. Nie zostało to jasno wyartykułowane w przepisach dotyczących prokury i uprawnień prokurenta, jednak sądownictwo wypracowało stanowisko, że czynności rejestrowe są czynnościami o charakterze organizacyjnym. W takim zaś wypadku, wskazuje się, że prokurent nie ma uprawnienia do działania za przedsiębiorcę w sprawach organizacyjnych – niezależnych od spraw związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Podobne stanowisko wypracowała część doktryny.

W takim wypadku sąd rejestrowy odmówi zarejestrowania wnioskowanych zmian.

Mniej popularne stanowisko dotyczącej prokurenta

Spotkać się można również z drugim stanowiskiem, które wskazuje, że czynności polegające na dokonaniu zmian w rejestrze KRS są czynnościami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przedstawiciele tego poglądu dopuszczają możliwości zgłoszenia zmian w KRS przez prokurenta przedsiębiorcy (spółki).

Pogląd ten jest jednak mniejszościowy.

Wersja bezpieczniejsza dokonania zmian w KRS

Jak zatem najlepiej dokonać zgłoszenia zmian w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego? Jeśli mamy możliwość, aby to wspólnik lub członek zarządu podpisał wniosek zmianowy – bezpieczniej skorzystać z tej opcji. Wniosek podpisany przez zarząd lub wspólnika (tj. zgodnie z zasadami reprezentacji) nie powinien budzić wątpliwości i powinien zostać rozpoznany.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy niemożliwe jest podpisanie wniosku przez reprezentanta spółki. W takim wypadku możliwe jest podjęcie próby zgłoszenia zmian przy pomocy prokurenta. Jest to rozwiązanie obarczone ryzykiem – jednak czasem jest jedynym możliwym.

A co z pełnomocnictwem?

Można się również zastanowić, czy prokurent może umocować pełnomocnika (np.: radcę prawnego) do dokonania zgłoszenia zmian w rejestrze KRS w imieniu spółki. W takim jednak wypadku również aktualne będą powyższe rozważania. Jeśli uznać, że prokurent nie ma uprawnienia do dokonania zgłoszenia zmian w rejestrze KRS, to również nie może do tego umocować radcy prawnego. Niedopuszczalne jest umocowanie pełnomocnika to czynności, do której sami nie mamy umocowania.

Podsumowanie

Mając na uwadze rozbieżności w poglądach oraz brak dosłownego umocowania prokurenta do dokonania zgłoszenia zmian w KRS, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie zmian przez organ reprezentacji spółki. W takim wypadku nie będzie wątpliwości co do jego umocowania i posiadanego uprawnienia do złożenia wniosku zmianowego.

__________

Chcesz dokonać zmian w swojej spółce? Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów i dokonaniu zgłoszenia?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 109 (1) i n. kodeksu cywilnego,
  2. Art. 47 ustawy o krajowym rejestrze sądowym.

 Stan prawny na dzień 21 lipca 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.