Formy opodatkowania jednoosobowych działalności - Kancelaria Radcy Prawnego Wrocław

Formy opodatkowania jednoosobowych działalności

Decydując się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej należy zastanowić się nad wyborem formy opodatkowania. Forma opodatkowania powinna zostać „dobrana” do twojej sytuacji oraz planowanych kosztów i przychodów, do tego czy masz biznes wysoko czy nisko marżowy oraz ile osób zatrudniasz.

Trudno to przewidzieć, dlatego przy wyborze formy opodatkowania Twojej jednoosobowej działalności mamy do czynienia z planowaniem podatkowym.

Przejdźmy jednak do możliwości.

Skala podatkowa, tj. podatek na zasadach ogólnych

Powiedziałbym, że jest to podstawowa forma opodatkowania (już sama nazwa wskazuje na ogólność, tj. powszechność). W przypadku skali podatkowej mamy do czynienia z tzw. progami – pierwszy do kwoty 120.000 zł i drugi od kwoty 120.000 zł.

W przypadku pierwszego progu, nasze dochody będą opodatkowane wg stawki 12%. Przekroczenie drugiego progu skutkować będzie obowiązkiem zapłaty podatku wg stawki 32%. Tu jednak należy doprecyzować, podatkiem wg stawki 32% będzie opodatkowana każda złotówka powyżej 120 tys. złotych. Wiele razy spotkałem się z błędnym rozumieniem, gdzie Klienci uznawali, że osiągnięcie 120.001 zł dochodu spowoduje, że całość ich dochodu podlegać będzie opodatkowaniu wg wyższej stawki. W takim jednak wypadku kwota 120.000 zł będzie podlegać opodatkowaniu wg stawki 12%, a tylko 1zł wg stawki 32%.

Jakie są zalety zasad ogólnych? Mamy nasze upragnione koszty. Koszty obniżają przychód, czyli wpływają na naszą podstawę opodatkowania.

No i mamy jeszcze kwotę wolną od podatku (aktualnie 30 tys. złotych, w przyszłości podobno ma być więcej). Skorzystanie z kwoty wolnej daje tę możliwość, że osiągając powiedzmy 120 tys. dochodu, realnemu opodatkowaniu podlega „tylko” 90 tys. (zawsze jakaś oszczędność 🙂 ).

Podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego też mamy do czynienia z kosztami – i na tym podobieństwa się kończą.

Przy tej formie opodatkowania nie mamy progów podatkowych, tj. każda złotówka dochodu jest opodatkowana wg stawki 19%. Niezależnie od tego, ile zarobimy, zapłacimy podatek wg tej samej stawki.

Jednak, ważna różnica – w przypadku podatku liniowego nie skorzystamy z kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że nawet niski dochód będzie opodatkowany.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Zupełnie inne rozwiązanie niż dwa opisane powyżej. Przede wszystkim w przypadku ryczałtu nie mamy kosztów, zatem opodatkowany jest przychód (przychód = dochód).

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również nie mamy do dyspozycji kwoty wolnej od podatku, zatem (podobnie jak w przypadku podatku liniowego), opodatkowana jest każda zarobiona złotówka.

Jaka jest stawka ryczałtu? To zależy – stawek jest kilka i za każdym razem trzeba dobrać odpowiednią stawkę do konkretnej aktywności.

Przykładem – osiągając przychody w ramach wolnego zawodu, przychody te są opodatkowane wg stawki 17%, ale jeśli prowadzę działalność gastronomiczną, to przychody opodatkuje wg stawki 3%.

A co w sytuacji, gdy świadczę różne usługi w ramach tej samej działalności? Każda z nich może być opodatkowana wg innej stawki.

Ogólne założenie dot. form opodatkowania

 Pozwolę sobie, bardzo generalizując napisać tak:

  1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może się opłacać, gdy masz niskie koszty uzyskania przychodu,
  2. gdy koszty są wyższe, ale Twój dochód nie przekracza ok. 160-180 tys. złotych, pewnie skala okaże się korzystna,
  3. natomiast w sytuacji, gdy masz wysokie koszty uzyskania przychodu i wysoki dochód, może się okazać, że to podatek liniowy będzie najlepszy.

Czy powyższe przykłady będą miały zawsze zastosowanie? Nie – każdy przypadek należy zbadać indywidualnie, ale powyższe może stanowić pewien kierunkowskaz do dalszych wyliczeń.

 

Zastanawiasz się, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? A może masz inne pytanie związane z podatkami?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

__________

Podstawa prawna:

  1. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. art. 27, art. 30c),
  2. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychód osiąganych przez osoby fizyczne (m.in. art. 12).

Kontakt

Jeżeli szukasz radcy prawnego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top