Formy rozliczenia - Kancelaria Radcy Prawnego Wrocław

Formy rozliczenia z Kancelarią

Dzisiaj na warsztat bierzemy bardziej przyziemny temat, a mianowicie omówienie głównych (bo z każdym Klientem umawiam się indywidualnie) form rozliczenia z moją Kancelarią Prawną.

Wynagrodzenie ryczałtowe

Jako pierwsza forma rozliczenia – ryczałt.

Ryczałt najprościej zobrazować jako określona kwota za określone zadanie – niezależnie od tego, ile czasu zajmie i jaki nakład pracy może być potrzebny. W ramach tej formy rozliczenia, wynagrodzenie Kancelarii jest najczęściej określane z góry.

Taka forma rozliczenia jest najczęściej stosowana w przypadku pewnych zamkniętych projektów – napisanie umowy czy opinii.

Wynagrodzenie godzinowe

W tym wypadku Klient Kancelarii płaci za czas faktycznie poświęcony przez prawnika na wykonanie konkretnego zlecenia. W ramach wynagrodzenia godzinowego strony – Klient i Kancelaria – umawiają się na konkretną stawkę za jedną godzinę pracy. Następnie przez tę umówioną stawkę jest mnożona ilość godzin poświęconych na obsługę sprawy Klienta.

Stawkę godzinową często stosujemy w przypadku projektów, gdzie trudno ocenić z góry, ile mogą zając czasu. Przykładem usługi, gdzie stawka godzinowa może być stosowana są np.: negocjacje.

Wynagrodzenie za sukces (tzw. success fee)

Etyka zawodowa czy to radcy prawnego, czy adwokata nie pozwala na to, aby wynagrodzenie za sukces było jedyną formą wynagrodzenia. Jednak, ta forma rozliczenia z Kancelarią może być formą wynagrodzenia dodatkowego. Wynagrodzenie to przybiera formę z góry określonego procenta (np.: 10%) od wygranej.

Wynagrodzenie takie jako dodatek do wynagrodzenia głównego, jest często stosowane w przypadku procesów sądowych (gdzie przedmiotem sporu jest określona kwota pieniężna).

Hybrydowe formy rozliczeń

Opisane powyżej zostały wyłącznie najbardziej ogólne i najpowszechniejsze formy rozliczeń z Klientami Kancelarii. Oczywiście w ramach indywidualnych ustaleń, możliwe jest określenie innego (np.: hybrydowego) sposobu rozliczenia.

Takie indywidualne formy rozliczenia mogą zależeć od sytuacji Klienta, poziomu skomplikowania sprawy czy jej pilności.

 

Masz problem prawny lub podatkowy? Chcesz się skonsultować?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Kontakt

Jeżeli szukasz radcy prawnego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top