W społeczeństwie nadal można spotkać się ze stanowiskiem, że usługi prawne czy obsługa prawna (stała czy doraźna) są kosztowne i trzeba wydać krocie, żeby prawnik coś doradził lub zajął się naszą sprawą. Czy to prawda?
Dlaczego koszty pomocy prawnej są różne?
Zacznijmy od tego, że koszty pomocy prawnej świadczonej przez radcę prawnego, adwokata czy doradcę podatkowego są zależne od wielu czynników.
W pierwszej kolejności na koszt usługi prawnej świadczonej przez profesjonalnych pełnomocników wpływ ma najbardziej prozaiczny element – miejsce świadczenia usług. Inną stawkę przyjmuje radca prawny czy adwokat w dużym mieście, a inną w mniejszym. Wynika to głównie z ogólnych kosztów prowadzenia działalności – koszt najmu lokalu w dużym mieście jest co do zasady wyższy. Podobnie wygląda sytuacja z poziomem życia, bowiem w dużych miastach zarobki zwykle bywają wyższe, a i wydatki przewyższają te w mniejszych miastach.
Na koszt usług prawnych wpływ mają też ogólne czynniki – choćby inflacja.
Kolejnym aspektem jest doświadczenie i specjalizacja konkretnego radcy prawnego czy adwokata.
Ponadto wycena usługi prawnej świadczonej przez profesjonalnego pełnomocnika będzie zależeć od rodzaju sprawy, z którą przychodzi klient. Inaczej wycenione zostanie poprowadzenie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, a inaczej proces przejęcia spółki.
Ile kosztuje porada indywidualna?
Skoro omówiliśmy już od czego może zależeć koszt usługi prawnej świadczonej przez radcę prawnego, adwokata czy doradcę podatkowego, to przejdźmy do meritum.
Koszty indywidualnej porady prawnej mogą przybrać formę rozliczenia godzinowego – tj. Klient kancelarii zapłaci za faktyczny czas, który został mu poświęcony. W takich wypadkach stawka godzinowa może wynosić od 200 złotych do kilkuset złotych.
Często jednak koszt indywidualnej porady prawnej jest zryczałtowany – tj. klient z góry wie, ile zapłaci za poradę. Koszt takiej konsultacji to koszt od 200 – 300 złotych do kilkuset złotych.
Ile kosztuje poprowadzenie sprawy sądowej?
Prowadzenie sprawy sądowej mocno zależy od jej rodzaju – czy jest to sprawa rodzinna, gospodarcza czy karna.
Stawki za prowadzenie postępowania sądowego są raczej ustalane indywidualnie, choć punktem wyjścia często są tzw. minimalne stawki (ustalone rozporządzeniem ministra sprawiedliwości).
Niezależnie od samego wynagrodzenia za prowadzenie sprawy wielu radców prawnych i adwokatów pobiera dodatkową opłatę za stawiennictwo na rozprawie.
Możliwe jest również ustalenie wynagrodzenia dodatkowego w formie wynagrodzenia za sukces (tzw. success fee).
Ile kosztuje obsługa prawna firm?
Koszt obsługi prawnej firmy jest przeróżny i zależy od wielu dodatkowych czynników. Czynnikami wpływającymi na koszt obsługi prawnej firmy są przede wszystkim:
- zapotrzebowanie klienta na obsługę prawną jego firmy (tj., ile czasu trzeba poświęcić na obsługę klienta),
- forma rozliczenia z klientem – stawka godzinowa, ryczałt czy forma hybrydowa.
Wycena obsługi prawnej firmy powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb konkretnego klienta. Inny będzie koszt obsługi prawnej świadczonej przez radcę prawnego na rzecz małej, jednoosobowej działalności, a inny spółki giełdowej.
Różnica wynikać będzie przede wszystkim z zapotrzebowania przedsiębiorcy za czas prawnika – w pierwszym wypadku może to być kilka godzin w miesiącu, a w drugim kilkadziesiąt.
Koszt obsługi prawnej firmy zależeć będzie również od modelu rozliczenia z klientem. W przypadku stawki godzinowej radca prawny, czy adwokat policzy ilość godzin obsługi prawnej i pomnoży przez przyjętą stawkę godzinową. W przypadku stałego ryczałtu, faktyczna stawka godzinowa może być niższa (często pełnomocnicy dodają kilka godzin „gratis”).
Koszt obsługi prawnej dla firmy to koszt od kilkuset złotych miesięcznie do kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Podsumowanie
Jak widać koszt usługi prawnej świadczonej przez radcę prawnego czy adwokata może być różny i zależy od wielu czynników. Jednak koszt ten nie wydaje się tak duży w porównaniu ze spokojem, który może zapewnić konsultacja z prawnikiem. Świadcząc pomoc prawną radca prawny czy adwokat sprzedaje nie tylko swój czas, ale również lata nauki i doświadczenia.
__________
Potrzebujesz pomocy prawnej lub podatkowej? A może konsultacji indywidualnej lub jesteś przedsiębiorcą poszukującym obsługi prawnej?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl