W Polsce istnieje kilka zawodów prawniczych – radca prawny, adwokat, doradca podatkowy, notariusz czy komornik. Każdy z nich ma pewne swoje specyficzne cechy, które odróżniają go od innych zawodów.
Kim jest radca prawny?
Radca prawny to osoba wykonująca zawód zaufania publicznego. Nasze działania muszą być zgodne z ustawą i kodeksem etyki zawodowej. Ponadto radca prawny podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (OC). Na radcach prawnych ciąży obowiązek ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych – m.in. poprzez udział i organizowanie szkoleń.
Radcowie prawni są również członkami samorządu zawodowego, który weryfikuje wykonywanie powyżej wskazanych obowiązków.
Radca prawny jest zatem przygotowany i zobowiązany do rzetelnego prowadzenia spraw swoich Klientów (w porównaniu np.: do firm odszkodowawczych itp.).
Radca prawny – wsparcie w sądzie
Uprawnienia radcy prawnego nie kończą się na pomocy w sporządzeniu umowy, regulaminu czy wesparciu Klienta w trakcie negocjacji.
Radca prawny posiadania również uprawnienie do reprezentowania swoich Klientów we wszelkiego rodzaju postępowaniach sądowy – od spraw cywilnych i gospodarczych, poprzez rodzinne, aż do karnych i administracyjnych. W tym zakresie uprawnienia radcy prawnego nie różnią się od tych, które posiada adwokat.
Czy radca prawny i adwokat to tożsame zawody?
Zdarza się, że Klienci zastanawiają się jaka jest faktyczna różnica między radcą prawnym, a adwokatem i czy zawody te są tożsame. Aktualnie nie ma zbyt wielu różnic między radcą prawnym i adwokatem. Nasze uprawnienia w zakresie pomocy Klientom są takie same.
Radcowie prawni i adwokaci należą jednak do odrębnych samorządów zawodowych (u radców prawnych jest to Krajowa Izba Radców Prawnych, a u adwokatów – Naczelna Rada Adwokacka).
Radca prawny i adwokat to dwa różne zawody, choć posiadające te same uprawnienia.
Jak zostać radcą prawnym?
Zacznijmy od początku – radca prawny jest magistrem prawa (co najmniej J). Oznacza to, że ukończył (co do zasady) 5-letnie studia prawnicze. Następnym etapem jest zdanie egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.
Po zdanym egzaminie przyszły radca prawny posiada status aplikanta. Aplikacje można by nazwać przyuczeniem do zawodu, choć jest to przyuczenie „w boju”. Rozumiem przez to m.in. fakt, że po ukończeniu 6 miesięcy aplikacji, aplikant może m.in. reprezentować interesy Klientów w sądzie (choć sam nie może być ich pełnomocnikiem). Prawdą jest, że aplikant działa pod nadzorem swojego patrona czy szefa, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że już podczas aplikacji od przyszłego mecenasa wymagana jest duża samodzielność. Takie podejście uczy odpowiedzialności za powierzone zadania.
Po trzech latach aplikacji, zdaniu szeregu egzaminów, aplikant może podejść do egzaminu zawodowego – czterodniowego maratonu, podczas którego aplikant musi wykazać się wiedzą i doświadczeniem, które zdobył w trakcie aplikacji.
Dopiero po zdanym egzaminie zawodowym i oficjalnym ślubowaniu członek samorządu może posługiwać się tytułem radcy prawnego.
Prawda jest taka, że uzyskanie tytułu radcy prawnego wymaga ok. 9 lat nauki, zdania kilkudziesięciu egzaminów i kolokwiów. Radca prawny musi zatem przejść dość długą drogę zanim będzie mógł samodzielnie wspierać swoich Klientów – czy to w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych, czy w bieżącej obsłudze.
Jednocześnie cały proces uzyskania uprawnień skutkuje tym, że tylko zdeterminowane i kompetentne jednostki uzyskują uprawnienia.
__________
Potrzebujesz wsparcia prawnego lub podatkowego?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl