Wiele osób, zwłaszcza tych, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją własną działalność (czy to w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też spółki) muszą zmierzyć się z definicją kosztu. Warto pamiętać, że nie każdy wydatek to koszt!
Czy koszty są dla każdego?
Przed zastanowieniem się, czy są koszty uzyskania przychodu, warto zastanowić się, czy koszty w Twoim wypadku w ogóle będą miały znaczenie.
Koszty uzyskania przychodu mogą rozpoznawać spółki (będące podatnikami CIT) oraz przedsiębiorcy/ wspólnicy spółek transparentnych podatkowo, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na podstawie skali podatkowej lub podatku liniowego. Podatnicy, którzy wybrali ryczałt – nie będą rozpoznawali kosztów uzyskania przychodu.
Czym są w takim wypadku koszty?
Ok – wiemy już, kto może rozpoznać koszty. Czym zatem one są?
Zgodnie z przepisami podatkowymi, kosztami uzyskania przychodu są wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Z powyższego wynika, że kosztem będzie wyłącznie wydatek związany z prowadzoną działalnością, który ma zapewnić (dziś lub w przyszłości) określone przychody. Kosztem natomiast nie będzie wydatek niezwiązany z działalności gospodarczą i taki, który nie zapewni nam w przyszłości wpływów.
Różna działalność = różne koszty
Nie ma jednego katalogu kosztów – z jednej strony dobrze, z drugiej jednak niekoniecznie. Dlaczego dobrze? Dlatego, że każdy biznes i każda działalność mają swoją indywidualną charakterystykę. W każdym biznesie co innego może zostać uznane za koszt uzyskania przychodu. Przykładem może być np.: aparat fotograficzny. W firmie produkującej gwoździe aparat raczej nie będzie uznany za koszt uzyskania przychodu. Zupełnie inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku studia fotograficznego – bez aparatu nie będzie ono generowało przychodu.
Jednocześnie fakt, że nie ma katalogu kosztów może prowadzić do kwestionowania przez Fiskusa, czy dany wydatek faktycznie można uznać za koszt (a kreatywność podatników zdaje się nie mieć granic).
Co nie może być kosztem?
Ustawodawca przewidział również katalog wydatków, które za koszty nie mogą zostać uznane. W tym katalogu znaleźć możemy m.in.:
- wydatki na reprezentację,
- zwrot kapitału pożyczki lub kredytu,
- odpisy amortyzacyjne samochodów, jeśli przekraczają kwotę 150.000 tys. zł (w przypadku osobowych samochodów spalinowych) lub 225.000 tys. zł (w przypadku elektryków).
Konsekwencje błędnego uznania za koszt
Wiemy, że do kosztów uzyskania przychodu należy podejść indywidualnie i każdorazowo ustalić, czy dany wydatek jest kosztem. Gdyby się jednak okazało, że rozpoznamy koszt jako coś, co kosztem być nie może – narażamy się na odpowiedzialność podatkową. W przypadku ewentualnej kontroli i zakwestionowania danego kosztu – organ nakaże go wyksięgować. W takim wypadku zwiększy się nam dochód, a jednocześnie powstanie zaległość podatkowa – do zapłacenia razem z odsetkami.
Jak się uchronić?
Formą ochrony, tj. upewnienia się, że dany wydatek może być kosztem, jest m.in. wystąpienie o podatkową interpretację indywidualną. We wniosku opisujemy prowadzoną działalność i planowany wydatek. Jeśli organ podatkowy uzna nasze stanowisko za zasadne – będziemy mogli zaksięgować nasz koszt.
I pamiętaj „wszystko jest kosztem, do pierwszej kontroli” 🙂
Zastanawiasz się, czy dany wydatek może być kosztem? Rozważasz skierowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
__________
Podstawa prawna:
- Art. 22 i n. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- Art. 15 i n. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.