Koszty uzyskania przychodu w przypadku zapłaty ktyptowalytami - radca prawny doradca podatkowy Wrocław

Koszty uzyskania przychodu w przypadku zapłaty w kryptowalutach

W jednym z poprzednich wpisów wskazywałem m.in., że dopuszczalne jest otrzymanie zapłaty za usługi czy towary w formie walut wirtualnych. Jednocześnie w tym samym wpisie wskazałem, że tylko bezpośrednie koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży lub wymiany kryptowalut mogą zostać uwzględnione przy rozliczeniu podatkowym. Jak się to ma do świadczenia usług za krypto?

Możliwość świadczenia usług z wynagrodzeniem w kryptowalutach

Zacznijmy od tego, że możliwe jest świadczenie usług, za które zapłata nastąpi w formie waluty wirtualnej. Przykładem mogą być usługi prawne lub podatkowe świadczone przez kancelarię– jak na przykład moją :).

Wolną wolą stron jest ustalenie, że zapłata nastąpi w innej formie niż w formie pieniądza. Zatem możliwe jest wystawienie m.in. faktury VAT z informacją, że strony rozliczą się w formie określonej kryptowaluty.

Opodatkowanie transakcji

Nie możemy jednak zapominać o opodatkowaniu takiej transakcji – opodatkowaniu podlega zarówno przychód (z faktury), jak i wymiana waluty wirtualnej na usługę.

Usługodawca – w moim przykładzie kancelaria – będzie musiała zapłacić podatek dochodowy oraz podatek VAT. Usługobiorca będzie musiał zapłacić podatek z tytułu sprzedaży (wymiany) waluty wirtualnej na usługę (wg stawki wynoszącej 19%).

Opodatkowanie i koszty przy sprzedaży waluty wirtualnej

Jesteśmy w sytuacji, gdzie nasza przykładowa kancelaria wykonała usługę, wystawiła fakturę i otrzymała zapłatę w kryptowalutach. Kancelaria rozliczyła podatek dochodowy i VAT – na ten moment jest „na czysto”.

Jednak, pojawia się kolejny etap – kancelaria chce wymienić walutę wirtualną na pieniądz tradycyjny (dajmy na to polską złotówkę). W takiej sytuacji należy zapłacić 19% podatku z tytułu wymiany kryptowalut na ww. pieniądz. Opodatkowaniu teoretycznie podlega cała kwota, którą kancelaria otrzyma z tytułu wymiany waluty wirtualnej na złotówki.

W tej jednak sytuacji, kancelaria będzie mogła rozpoznać koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości wcześniej wykonanej usługi. Osoba dokonująca zbycia kryptowalut (wymiany na pieniądz fiducjarny) może rozpoznać bezpośrednie koszty uzyskania przychodu. Przychodem będzie zysk (rozumiany jako cena) ze sprzedaży kryptowalut. Jednak za koszt będzie można uznać wartość pracy, którą nasza kancelaria musiała włożyć, żeby ów kryptowaluty otrzymać od swojego klienta.

W takim wypadku opodatkowaniu będzie polegać tylko różnica między kwotą, którą kancelaria otrzymała z tytułu wymiany waluty wirtualnej i wartością usługi.

Podsumowanie

W przypadku świadczenia usług za wynagrodzenie w postaci walut wirtualnych możliwe jest niejako podwójne opodatkowanie przychodu. W pierwszej kolejności opodatkowaniu podlega dochód na zasadach ogólnych (jak przy każdej inne fakturze). Następnie opodatkowaniu podlega kwota uzyskana z tytułu sprzedaży walut wirtualnych. Możliwe jest jednak rozpoznanie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży walut wirtualnych – za koszt uznać można wartość pierwotnej usługi. W takim wypadku opodatkowaniu podatkiem od zbycia kryptowalut, podlegać będzie tylko zysk z tytułu zwiększenia się wartości naszych kryptoaktywów.

__________

Masz problem prawny lub podatkowy związany z kryptowalutami (walutami wirtualnymi)?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. Art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3. Art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  4. Art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan prawny na dzień 6 lipca 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top