Prowadząc działalność gospodarczą wykonujemy na rzecz podmiotów trzecich różne usługi lub dokonujemy na ich rzecz sprzedaż. O ile są to stali kontrahenci, to sytuacja jest raczej dość prosta – po wykonanej usłudze wystawiamy fakturę, a kontrahent nam ją opłaca.
Co jednak w sytuacji, gdy trafimy na nierzetelnego kontrahenta? Jak go rozpoznać?
Jak rozpoznać nierzetelnego kontrahenta?
Czynników jest oczywiście wiele i każda sytuacja jest inna, jednak z perspektywy prawnika jest kilka „oznak”, które budzą wątpliwości co do rzetelności kontrahenta.
Kontrahent, który nigdy nie potrzebuje umowy
W mojej ocenie umowa z kontrahentem jest kluczowa. Umowa reguluje prawa i obowiązki obu stron. Umowa zawierana jest na złe czasy, bowiem w dobrym czasie najczęściej nikt do niej nawet nie zagląda.
Nie jestem fanem zbyt długich i zbyt skomplikowanych umów – prostota przemawia sama za siebie. Jednak w mojej ocenie strony powinny zawrzeć (chociaż podstawową) umowę.
Często zdarzają się jednak kontrahenci, którzy unikają umów jak ognia – „bo nie potrzeba”, „bo to przecież prosta sprawa”. Problem się jednak zaczyna, jak trzeba wyegzekwować swoje prawa (zwłaszcza zapłatę). Brak umowy utrudni całą sytuację.
Długie terminy płatności
Kontrahent od razu po umówieniu warunków współpracy prosi o wystawienie faktury (często pierwszej) z długim terminem płatności? Takie działanie ma często miejsce w przypadku sprzedaży produktów i towarów. Kontrahent odbiera zamówione towary, jednak prosi, aby wystawić fakturę dopiero za jakiś czas lub prosi o wystawienie faktury z długim terminem płatności.
Sprawdzenie kontrahenta w Internecie
Research na temat naszego kontrahenta nie musi być nazbyt skomplikowany i czasochłonny. Przede wszystkim możemy wpisać nazwę kontrahenta w Internecie (np.: w Googlu) i zobaczyć co nam „wyskoczy”. Często zdarza się, że kontrahenci, którzy nie mają dobrej renomy mają już szereg kiepskich opinii.
Weryfikacja kontrahenta w KRSie – brak sprawozdań finansowych
W przypadku spółek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym możemy sprawdzić czy nasz kontrahent umieszcza sprawozdania finansowe w ww. rejestrze. Nie mówię tutaj od razu o sprawdzaniu sytuacji finansowej tego kontrahenta (choć to też można łatwo sprawdzić), ale samym wrzuceniu sprawozdań. Nierzetelni kontrahenci często mają braki w dokumentacji finansowej – nie chcą publicznie pokazywać swojej sytuacji finansowej. Brak złożenia sprawozdań finansowych – zwłaszcza kilku z rzędu – powinien powodować zapalenie się czerwonej lampki.
Nierzetelny kontrahent – podsumowanie
Nie wszystkie powyżej wskazane metody pozwolą od razu wyłapać nierzetelnego kontrahenta. Jednak ich zaistnienie powinno co najmniej wzbudzić refleksję na temat rzetelności naszego kontrahenta.
Co zrobić, gdy się już natrafiło na nierzetelnego kontrahenta?
Najczęściej jedynym sposobem na odzyskanie należności od nierzetelnego kontrahenta jest skierowanie wezwania do zapłaty. Gdy ono nie pomoże – pozostaje wyłącznie wszczęcie postępowania sądowego. W wielu wypadkach konieczne będzie wszczęcie postępowania cywilnego (gospodarczego). Radca prawny może pomóc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów (w tym również pozwu) oraz reprezentować Klienta w sprawie przeciwko nierzetelnemu kontrahentowi.
Czy policja pomoże?
W większości wypadków policja niestety nie pomoże w odzyskaniu środków od nierzetelnego kontrahenta. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z oszustwem – możliwe jest prowadzenie postępowania karnego w stosunku do naszego delikwenta. Często jednak brak zapłaty nie stanowi oszustwa. Wtedy jedyną opcją pozostaje skierowanie pozwu.
__________
Trafił*ś na nierzetelnego kontrahenta i zastanawiasz się, czy uda się odzyskać środki? Kontrahent nie chce wykonać zleconych mu prac?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl