Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, choć samo w sobie nie jest nadto skomplikowane, to wiąże się z kilkoma obowiązkami, o których trzeba pamiętać.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Bez umowy nie zarejestrujemy spółki – czy to umowy w formie aktu notarialnego, czy w formie elektronicznej (S24). Ważne, żeby w umowie (tej notarialnej, bo w S24 nie ma za dużo opcji) uregulować wszystkie ważne dla nas kwestie.
Umowa powinna być zindywidualizowana i powinna odpowiadać naszym oczekiwaniom – żeby nie było konieczności dokonywania częstych zmian jej treści.
W przypadku zakładania spółki poprzez portal S24 trzeba również pamiętać o konieczności zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (z tytułu zawarcia umowy spółki). Gdy umowa spółki zawierana jest przed notariuszem, to on pobiera podatek w odpowiedniej wysokości.
Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym
W przypadku spółek kapitałowych od momentu zawarcia umowy spółki działają one jako spółki w organizacji, jednak ten stan nie jest wieczny. Przykładem – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy zarejestrować w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki. Uchybienie temu terminowi powoduje bezskuteczność podjętej czynności (tj. po tym terminie spółki już nie zarejestrujemy, a ona sama przestanie istnieć).
O samej rejestracji spółki w KRS możesz przeczytać tutaj.
Ustalenie siedziby (adresu) założonej spółki
Nasza spółka musi mieć gdzieś swoją siedzibę – w tym wypadku rozumianą jako adres. Spółka z o.o. w organizacji może zawrzeć umowę najmu i stać się jej stroną jeszcze przed jej zarejestrowaniem w KRS.
Rachunek bankowy
Z kwestii organizacyjnych, to nowoutworzona spółka musi mieć również rachunek bankowy.
Zgłoszenie do VATu
Należy się zastanowić, czy nowoutworzona spółka będzie VATowcem czy też nie. Istnieje zwolnienie podmiotowe, z którego spółka z o.o. może skorzystać (tj., gdy roczny obrót nie przekroczy 200 tys.). Jednak, jest katalog rodzajów działalności gospodarczych, które muszą płacić VAT – niezależnie od obrotu. W takim wypadku przed wystawieniem pierwszej faktury trzeba będzie zgłosić się do rejestru podatników VAT. Można to zrobić za pomocą formularza VAT-R.
Prowadzenie pełnej księgowości
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o konieczności prowadzania pełnej księgowości (tj. ksiąg handlowych). Wsparciem tutaj może być biuro księgowe.
Złożenie druku NIP-8
Po utworzeniu spółki należy ją również zgłosić do urzędu skarbowego wskazując dane naszej spółki oraz miejsce przechowywania dokumentów księgowych.
Zgłoszenia do ZUS
Może się też zdarzyć, że konieczne będzie dokonanie zgłoszenia do ZUS – pracowników, zleceniobiorców lub wspólnika (gdy spółka jest jednoosobowa).
Dokonanie zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych
Należy również pamiętać o obowiązkowym dokonaniu zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. W rejestrze tym należy wskazać dane spółki oraz dane beneficjentów (najczęściej wspólników spółki) oraz dane osób dokonujących zgłoszenia.
Podsumowanie
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie kończy się na zarejestrowaniu spółki w KRS. Zarząd spółki musi dokonać jeszcze wielu czynności organizacyjnych przed faktycznym rozpoczęciem działalności przez świeżo zarejestrowaną spółkę z o.o.
__________
Zamierzasz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? A może prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz pomocy prawnej lub podatkowej?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Stan prawny na dzień 27 czerwca 2024 r.