Często zdarza się, że jeden z małżonków (albo obydwoje) prowadzi działalność gospodarczą. Często też w takich wypadkach małżonkowie decydują się na rozdzielność majątkową – chodzi o ochronę majątku rodzinnego. W przypadku rozdzielności majątkowej istnieje majątek męża i żony, a brak jest majątku wspólnego, z którego ewentualny wierzyciel mógłby chcieć się zaspokoić. A jak ma się rozdzielność majątkowa do zaległości podatkowych?
Rozdzielność jako sposób na ochronę majątku
W przypadku zawarcia przez przedsiębiorcę umowy (dajmy na to zakupu określonych towarów) i braku zapłaty kwoty wynikającej z tej umowy – przedsiębiorca może odpowiadać swoim majątkiem za zapłatę. Oznacza to, że gdy kontrahent skieruje do sądu pozew, następnie uzyska tytuł wykonawcy i wszcznie egzekucję – komornik będzie mógł egzekwować cenę z rachunków bankowych, wierzytelności czy przeprowadzić licytację ruchomości.
Jednak, gdy przedsiębiorca zawarł zawczasu umowę majątkową małżeńską, może się okazać, że tak naprawdę nie ma majątku.
Niestety jest to częsta praktyka. W takim wypadku wierzyciel często pozostaje z długiem, którego nie ma z czego zwindykować.
A co z zaległościami podatkowymi?
O ile prywatny kontrahent może być w kiepskiej sytuacji, gdy cały majątek posiada małżonek kontrahenta, o tyle Państwo się na tę ewentualność zabezpieczyło.
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej małżonek (ale nie tylko, bo przepis stanowi o osobach najbliższych) może odpowiadać za zobowiązania podatkowe drugiego małżonka. Przesłanką odpowiedzialności za zaległości podatkowe jest:
- prowadzenie przez jednego z małżonków działalności gospodarczej,
- powstanie zaległości podatkowych w wyniku prowadzenia tej działalności,
- współdziałanie małżonka przedsiębiorcy w wykonywaniu działalności i osiąganie z niej korzyści.
Po spełnieniu powyższych przesłanek, małżonek przedsiębiorcy może odpowiadać za zaległości podatkowe – nawet, gdy małżonkowie:
- zawarli umowę o ograniczeniu lub wyłączeniu wspólności majątkowej,
- posiadają orzeczenie sądowe znoszące wspólność majątkową,
- pozostają w separacji.
W takim wypadku małżonek (lub inna najbliższa osoba) odpowiada całym swoim majątkiem, za zaległości podatkowe przedsiębiorcy. Wprowadzono jednak ograniczenie – małżonek odpowiada za zaległości podatkowe przedsiębiorcy do wysokości uzyskanych korzyści.
To może rozwód?
Rozwiedziony małżonek również może odpowiadać za zaległości podatkowe swojego małżonka, jednak tylko za te, które powstały w czasie trwania wspólności majątkowej.
W tym wypadku ustawodawca również wprowadził ograniczenie – rozwiedziony małżonek odpowiada za zaległości podatkowe przedsiębiorcy do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Podsumowanie
W przeciwieństwie do prywatnych kontrahentów, Państwo postawiło się w lepszej sytuacji, w zakresie możliwości wyegzekwowania zaległości od nierzetelnych kontrahentów.
__________
Masz problem prawno-podatkowy? Obawiasz się odpowiedzialności za zaległości podatkowe? A może masz inne pytanie związane z podatkami?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe. Kancelaria świadczy usługi zarówno stacjonarnie we Wrocławiu, jak i zdalnie – na rzecz Klientów z całej Polski.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Podstawa prawna:
- Art. 110 Ordynacji podatkowej,
- Art. 111 Ordynacji podatkowej.