Optymalizacja podatkowa - Kancelaria Radcy Prawnego Wrocław

Optymalizacja podatkowa – legalna?

Określenie „optymalizacja podatkowa” kojarzy się częstokroć z unikaniem płacenia podatków, co natomiast może być wykroczeniem lub przestępstwem skarbowym. Czy takie skojarzenie jest prawidłowe? Czy optymalizacja podatkowa jest legalna?

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa jest takim ułożeniem biznesu (najczęściej, choć optymalizacja nie dotyczy tylko prowadzonej działalności), aby minimalizować nakładane na podatnika obowiązki podatkowe.

Czy optymalizacja jest w takim razie legalna?

Jak najbardziej – optymalizacja podatkowa jest legalna. Chodzi przecież o posłużenie się dostępnymi możliwościami w taki sposób, aby na koniec dnia zapłacić niższe daniny, niż w przypadku działania „standardowego”.

Przykłady optymalizacji

Pójdźmy po stosunkowo prosty przykład zysku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawową formą wypłaty zysku spółki z o.o. jest dywidenda (tj. udział w zysku). Ale… w przypadku wypłaty dywidendy mamy podwójne opodatkowanie tego samego zysku – pierwszy raz „na spółce” (bowiem spółka zapłaci CIT) i drugi raz „na wspólniku” (bowiem wspólnik zapłaci 19% PIT).

A gdyby tak wypłacić chociaż część zysku w inny sposób? Bardziej opłacalny? Można m.in. wypłacić sobie wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu, zafakturować swoją spółkę lub wynająć jej biuro czy samochód. W przypadku każdego z ww. sposobów zapłacimy podatek – ale przy dobrym ułożeniu może być on niższy, niż ten zapłacony w przypadku wypłaty zysku dywidendą.

Czy optymalizując biznes uniknę podatku?

W większości wypadków optymalizacja nie prowadzi do uniknięcia opodatkowania (bo to już może być nielegalne), a skutkuje jego obniżeniem.

Schematy podatkowe

Schematy podatkowe to dość rozbudowany temat, który zasługuje na osobny wpis. Tutaj jedynie zaznaczę, że w przypadku optymalizacji podatkowej należy uważać na schematy podatkowe, czyli takie działanie lub szereg działań, których celem jest zaniżenie podatku lub doprowadzenie do sytuacji, że podatek w ogóle nie wystąpi. Czy każde działanie będzie schematem podatkowym? Nie – za schemat podatkowy może zostać uznane takie działanie, które w realiach rynkowych jest nieuzasadnione, a doprowadziło do korzyści podatkowej.

Optymalizacja podatkowa, a ceny transferowe

Nie można również zapominać o cenach transferowych. Mimo faktu, że może nie przekraczasz limitów wskazanych w ustawie – zatem nie masz obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej – to gdy „wyciągasz” środki ze spółki, musisz posługiwać się cenami rynkowymi. Zatem, jeśli rynkowo można wynająć twoje biuro za 1.000 zł, to nie znajduje uzasadnienia fakturowanie swojej spółki, za ten sam najem, w kwocie 10.000 zł.

Podsumowanie

Optymalizacja podatkowa jest legalna, jeśli jest przeprowadza z głową i pomysłem. Można ją określić mianem strategii – powinna zostać przemyślana i nie powinna być pochopna, aby nie wsadzić się na minę.

__________

Chcesz zoptymalizować podatkowo swoją działalność lub masz inny problem podatkowy?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. 86a i n. ordynacji podatkowej,
  2. 23m i n. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3. 11a i n. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top