Radca Prawny Wrocław – Michał Zasada

Podwyższenie kapitału zakładowego - radca prawny i doradca podatkowy Wrocław

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. bez zmiany umowy spółki

 Standardem jest, że podczas zawiązywania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, staramy się minimalizować koszty jej utworzenia i działania. Wspólnicy często decydują się na wpłacenie do spółki minimalnego kapitału zakładowego – dzięki temu na początku nie zamrażają w spółce zbyt dużego kapitału, a i podatek od czynności cywilnoprawnych jest niższy.

Jednak, gdy spółka zaczyna sobie dobrze radzić, zdarza się, że wspólnicy podejmują decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego. Powody są różne, jednak częstym jest chęć pokazania na zewnątrz, że spółka się rozwija – spółka z milionowymi obrotami i kapitałem zakładowym na minimalnym poziomie może nie być pierwszym wyborem do nawiązania nowej współpracy.

W takim wypadku z pomocą przychodzi instytucja podwyższenia kapitału zakładowego. Generalnie podwyższenie kapitału zakładowego wymaga wizyty u notariusza, bowiem stanowi zmianę umowy spółki. Jest jednak możliwe podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki, zatem bez konieczności wizyty u notariusza.

Niezbędne postanowienie w umowie spółki

Możliwość podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki zależy od tego, czy umowa naszej spółki przewiduje taką możliwość. Jeśli nie – konieczna będzie zmiana umowy spółki, która będzie się wiązać z wizytą u notariusza. Jeśli tak – wszystko zależy od tego, co w tym postanowieniu zawarliśmy.

Niezbędne elementy w postanowieniu dot. podwyższenia kapitału zakładowego

W umowie spółki, poza samą możliwością podwyższenia kapitału zakładowego bez konieczności dokonywania zmiany umowy spółki, należy wskazać również:

  1. maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego,
  2. termin tego podwyższenia.

Dopiero postanowienie określające powyższe kwestie może być podstawą do dokonania podwyższenia kapitału zakładowego.

Co poza postanowieniem?

Zakładając, że nasza umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przewiduje postanowienia mogące stanowić podstawę do podwyższenia kapitału zakładowego, konieczne jest podjęcie dalszych kroków. Do tych kroków należy przede wszystkim:

  1. podjęcie stosownej uchwały,
  2. wniesienie wkładów na podwyższony kapitał zakładowy,
  3. zarejestrowanie zmiany w KRS.

W uchwale podwyższającej kapitał zakładowy należy określić co zostanie wniesione do spółki (wkład pieniężny czy też niepieniężny), kiedy zostanie wniesiony, ile nowych udziałów zostanie utworzonych, o ile kapitał zakładowy zostanie podwyższony oraz do jakiej kwoty.

W sytuacji, gdy uchwała została skutecznie podjęta – należy wnieść do spółki wkład opisany w uchwale.

Po jego wniesieniu niezbędne będzie dokonanie rejestracji zmiany w KRS. Dopiero od momentu dokonania odpowiedniego wpisu w KRS przez właściwy sąd rejestrowy, możliwe będzie posługiwanie się w obrocie informacją o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Ograniczenia w prawie do swobodnego podwyższania kapitału zakładowego

Trzeba również wspomnieć, że mimo, iż takie ograniczenie nie wynika wprost z przepisów, to przyjmuje się, że udziały objęte w tym uproszczonym trybie podwyższania kapitału zakładowego mogą zostać objęte tylko przez dotychczasowych wspólników i tylko proporcjonalnie do już posiadanych udziałów.

W innym wypadku KRS może odmówić dokonania wpisu do rejestru.

Podsumowanie

Podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki jest na pewno tańsze i może być zdecydowanie szybsze, niż jego klasyczna wersja. Jednak, tryb uproszczony ma też swoje ograniczenia, które mogą wpłynąć na opłacalność tej formy podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

__________

Prowadzisz spółkę i potrzebujesz wsparcia prawnego lub podatkowego? Jako przedsiębiorca potrzebujesz obsługi prawnej?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. 257 kodeksu spółek handlowych.

Stan prawny na dzień 29 września 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.