Radca Prawny Wrocław – Michał Zasada

Posiadanie kryptowalut a ich opodatkowanie - radca prawny i doradca podatkowy Wrocław

Posiadanie kryptowalut, a ich opodatkowanie

Waluty wirtualne (kryptowaluty) są cyfrowym odzwierciedleniem wartości, które nie są środkiem płatniczym emitowanym przez NBP lub inną międzynarodową instytucję. Ponadto przychód z walut wirtualnych podlega opodatkowaniu. Warto mieć też na uwadze, że na walutach wirtualnych można zarobić kilka, a nawet kilkanaście procent dziennie. Czy w takim wypadku ten „zysk” podlega opodatkowaniu?

Opodatkowanie odpłatnego zbycia walut wirtualnych

W poprzednim wpisie (znajdziecie go tutaj) pisałem o opodatkowaniu odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Za takie zbycie uznać można sprzedaż kryptowalut (gdy w zamian otrzymujemy waluty fiducjarne), wymianę kryptowalut na towary lub usługi.

W takim bowiem wypadku otrzymujemy „coś” z tytułu sprzedaży/wymiany walut wirtualnych.

Zmiana wartości podczas przechowywania walut wirtualnych

Waluty wirtualne są aktualnie popularną formą inwestycji. Celem jest kupienie ich taniej i sprzedanie drożej. Czy w takim razie samo posiadanie walut wirtualnych jest opodatkowane? Przecież w trakcie ich posiadania zmieniają one swoją wartość.

Na szczęście samo posiadanie walut wirtualnych nie stanowi podstawy do opodatkowania. Nie mamy bowiem w takiej sytuacji do czynienia z odpłatnym zbyciem, a jedynie zmianą wartości konkretnego aktywa.

Co prawda możemy mówić o zysku czy przychodzie, gdy wartość kryptowalut rośnie, jednak jest to zysk hipotetyczny, bowiem jeszcze niezrealizowany. Dopóki nie spieniężymy naszej inwestycji, nie mamy realnego przychodu.

Podsumowanie

Mimo, że zbycie walut wirtualnych z zyskiem stanowi podstawę do opodatkowania, to sama zmiana wartości kryptowalut nie jest jeszcze powodem do stresu. Nawet hipotetyczny zysk (tzw. zysk na papierze) nie stanowi jeszcze podstawy do naliczenia i zapłaty podatku.

__________

Masz pytanie związane z walutami wirtualnymi? Nie wiesz, jak rozliczyć dochód z kryptowalut?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. Art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan prawny na dzień 19 października 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.