Waluty wirtualne (kryptowaluty) są cyfrowym odzwierciedleniem wartości, które nie są środkiem płatniczym emitowanym przez NBP lub inną międzynarodową instytucję. Ponadto przychód z walut wirtualnych podlega opodatkowaniu. Warto mieć też na uwadze, że na walutach wirtualnych można zarobić kilka, a nawet kilkanaście procent dziennie. Czy w takim wypadku ten „zysk” podlega opodatkowaniu?
Opodatkowanie odpłatnego zbycia walut wirtualnych
W poprzednim wpisie (znajdziecie go tutaj) pisałem o opodatkowaniu odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Za takie zbycie uznać można sprzedaż kryptowalut (gdy w zamian otrzymujemy waluty fiducjarne), wymianę kryptowalut na towary lub usługi.
W takim bowiem wypadku otrzymujemy „coś” z tytułu sprzedaży/wymiany walut wirtualnych.
Zmiana wartości podczas przechowywania walut wirtualnych
Waluty wirtualne są aktualnie popularną formą inwestycji. Celem jest kupienie ich taniej i sprzedanie drożej. Czy w takim razie samo posiadanie walut wirtualnych jest opodatkowane? Przecież w trakcie ich posiadania zmieniają one swoją wartość.
Na szczęście samo posiadanie walut wirtualnych nie stanowi podstawy do opodatkowania. Nie mamy bowiem w takiej sytuacji do czynienia z odpłatnym zbyciem, a jedynie zmianą wartości konkretnego aktywa.
Co prawda możemy mówić o zysku czy przychodzie, gdy wartość kryptowalut rośnie, jednak jest to zysk hipotetyczny, bowiem jeszcze niezrealizowany. Dopóki nie spieniężymy naszej inwestycji, nie mamy realnego przychodu.
Podsumowanie
Mimo, że zbycie walut wirtualnych z zyskiem stanowi podstawę do opodatkowania, to sama zmiana wartości kryptowalut nie jest jeszcze powodem do stresu. Nawet hipotetyczny zysk (tzw. zysk na papierze) nie stanowi jeszcze podstawy do naliczenia i zapłaty podatku.
__________
Masz pytanie związane z walutami wirtualnymi? Nie wiesz, jak rozliczyć dochód z kryptowalut?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Podstawa prawna:
- Art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- Art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stan prawny na dzień 19 października 2024 r.