Radca Prawny Wrocław – Michał Zasada

świadczenia niepieniężne - radca prawny i doradca podatkowy Wrocław

Powtarzające się świadczenia niepieniężne – art. 176 k.s.h.

Od jakiegoś czasu (a w zasadzie od wejścia w życie „Polskiego Ładu”) popularność zyskały tzw. świadczenia niepieniężne wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz tej spółki. Dlaczego stały się one popularne, mimo, że przepisy ich dotyczące od lat znajdują się w kodeksie spółek handlowych.

Czym są w ogóle świadczenia niepieniężne

Czym są owe świadczenia niepieniężne wspólników? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w kodeksie spółek handlowych.

Zgodnie z przepisami, świadczenia wykonywane przez wspólnika na rzecz spółki muszą:

  1. mieć niepieniężny charakter,
  2. mieć powtarzający się charakter,
  3. zostać wskazane w umowie spółki.

Największą bolączką jest opisanie ww. świadczeń w taki sposób, aby były one niepieniężne i powtarzające się. Brzmi prosto, ale w rzeczywiści takie nie jest. Błędne określenie tych czynności będzie skutkować odmową zarejestrowania spółki (lub zmian jej umowy), której umowa przewiduje takie świadczenia. Z doświadczenia wiem, że prawidłowe określenie tych czynności jest trudne – gdy brzmią one na czynności ciągłe sąd odmówi wpisu.

Przykładem może być prowadzenie social mediów spółki – w tym brzmieniu mamy do czynienia z czynnością ciągłą. Czynnością powtarzającą się będzie natomiast przygotowanie jednego wpisu na social media w tygodniu. Przepisy milczą o zakresie świadczeń niepieniężnych – mogą one dotyczyć kwestii marketingowych, administracyjnych, organizacyjnych itp.

Ważne jest również, aby świadczenia miały charakter niepieniężny – nie mogą zobowiązywać wspólnika do np.: zakupu towarów od spółki.

Faktyczne wykonywanie

Wydaje się to oczywiste, ale lepiej to podkreślić – powtarzające się świadczenia niepieniężne muszą być faktycznie wykonywane na rzecz spółki. W innym wypadku mogą być zakwestionowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy. Znamienna jest tutaj wykazywalność świadczeń – dobrze, aby świadczenia były opisane w taki sposób, żeby możliwe było udowodnienie, iż były faktycznie świadczone.

W umowie spółki albo w ogóle

Powtarzające się świadczenia niepieniężne muszą zostać opisane w umowie spółki – w przeciwnym wypadku nie będzie można uznać ich istnienia, a co za tym idzie wypłacać za nie wynagrodzenia.

Warto o tym pomyśleć zakładając nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli mamy już spółkę z o.o., ale jej umowa nie przewiduje powtarzających się świadczeń niepieniężnych – trzeba będzie dokonać zmiany umowy spółki.

Ważne – w przypadku zmiany umowy spółki z o.o. musimy zaczekać na rejestrację zmiany w KRS. Do czasu rejestracji świadczenia jeszcze nie będą podstawą do wypłaty wynagrodzenia.

Korzyści ze świadczeń niepieniężnych

Skoro wiemy już czym są powtarzające się świadczenia niepieniężne, to teraz omówmy korzyści.

Po pierwsze świadczenia te są opodatkowane wg skali podatkowej (12%/32%), wobec czego można wykorzystać kwotę wolną od podatku (30.000 zł).

Po drugie wynagrodzenie z tytułu tych świadczeń nie stanowi podstawy do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym – nie będzie tutaj składki zdrowotnej.

Na koniec – wynagrodzenie (np.: w porównaniu do zysku) może zostać wypłacone również wtedy, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku.

Czy wynagrodzenie wspólnika musi być wskazane w umowie spółki?

Czasem słyszę pytania, czy skoro same świadczenia niepieniężne muszą zostać opisane w umowie spółki, to czy wynagrodzenie wspólnika również musi z niej wynikać.

Przepisy milczą na ten temat, a ja radzę do umowy spółki z o.o. takiego wynagrodzenia nie wpisywać. Powody są w zasadzie dwa. Pierwszy z nich dotyczy faktu, że każdy może zobaczyć umowę spółki, zatem może się też poznać otrzymywane wynagrodzenie. Drugi powód to problem w przypadku woli zmiany wynagrodzenia. Ten ostatni z opisanych problemów jest znacznie poważniejszy – gdyby realia rynkowe się zmieniły i wspólnicy postanowiliby o zmianie wysokości wynagrodzenia, to konieczna byłaby zmiana umowy spółki. Problem wysokości wynagrodzenia można rozwiązać uchwałą wspólników – znacznie łatwiej ją zmienić.

Podsumowanie

Powtarzające się świadczenia niepieniężne zyskały na popularności z uwagi na ich konkurencyjność w stosunku do innych sposobów wypłaty zysku ze spółki z o.o. Świadczenia te nie powodują konieczności regulowania składki zdrowotnej i możliwe jest skorzystanie z kwoty wolnej od podatku. Dlatego też rozwiązanie to wydaje się korzystne pod względem finansowym.

__________

Potrzebna pomoc w sprawie założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? A może trzeba dokonać zmian w spółce?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 176 kodeksu spółek handlowych

Stan prawny na dzień 25 września 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.