W Polsce mamy dychotomiczny podział zawodów prawniczych (rozumianych jako profesjonalnych pełnomocników) – możemy wyróżnić radców prawnych i adwokatów. Czy z perspektywy Klienta wybór kancelarii radcy prawnego czy kancelarii adwokackiej ma jakieś znaczenie?
Kim jest radca prawny i adwokat?
Zarówno radca prawny i adwokat to osoby, które ukończyły studia prawnicze, co do zasady odbyły aplikacje, zdały egzamin zawodowy (są tutaj pewne wyjątki) oraz zostały wpisane na listy zawodowe (odpowiednio radców i adwokatów).
Zatem radca prawny i adwokat posiadają niemal takie samo wykształcenie. Przedstawiciele obu zawodów mogą reprezentować interesy swoich klientów – zarówno w toku negocjacji, postępowań przedsądowych czy sądowych.
Radcowie prawni i adwokaci należą do swoich samorządów, w ramach których ciąży na jednych i drugich obowiązek doskonalenia zawodowego czy posiadania ubezpieczenia OC.
Czy z perspektywy Klienta są jakieś różnice?
Aktualnie nie ma różnic między tymi zawodami (z perspektywy Klienta kancelarii). Oba zawody prawnicze zostały zrównane w uprawnieniach – radcowie prawni również mogą reprezentować swoich klientów w sprawach rodzinnych i karnych.
Z historycznego punktu widzenia utarło się, że radcowie prawni są „bardziej” od spółek, a adwokaci od spraw rodzinnych i karnych. Aktualnie takie rozróżnienie nie znajduje jednak poparcia w rzeczywistości.
Specjalizacja może mieć znaczenie
Patrząc jednak z perspektywy Klienta kancelarii, znaczenie może mieć wybór konkretnego radcy prawnego czy adwokata. Profesjonalni pełnomocnicy mają swoje specjalizacje i zdarza się, że nie przyjmują spraw z innych dziedzin.
A co z prawnikami lub podmiotami świadczącymi „usługi prawne”?
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku prawników (tj. osób niebędących radcami prawnymi czy adwokatami) lub podmiotami, które świadczą „usługi prawne”. Osoby te nie są członkami samorządu zawodowego, więc nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowe świadczenie takich usług. Ponadto takie osoby często nie posiadają (bowiem nie mają one takiego obowiązku) ubezpieczenia OC, co znacznie utrudnia odzyskanie środków zapłaconych takim osobom lub podmiotom. Dochodzenie naprawienia ewentualnej szkody również będzie trudniejsze.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że to zawód radcy prawnego i adwokata jest zawodem zaufania publicznego. Na przedstawicielach tych zawodów ciąży m.in. ustawowy obowiązek zachowania wszelkich informacji w tajemnicy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku innych podmiotów.
Podsumowanie
Czy z pespektywy Klienta kancelarii ma znaczenie, czy uda się do radcy prawnego czy adwokata? Nie za bardzo. Warto jednak pamiętać, żeby skorzystać z pomocy profesjonalisty – w końcu remont łazienki może zrobić każdy, ale nie każdy zrobi to dobrze 🙂
__________
Masz problem prawny lub podatkowy? Jesteś przedsiębiorcą potrzebującym wsparcia prawnego?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl