Przygotowaliśmy wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji spółki, ustaliliśmy treść umowy spółki i złożyliśmy wniosek o jej rejestrację. Ba! Nawet KRS zdążył nam już spółkę zarejestrować! Czy to znaczy, że mamy spółkę i możemy już działać? Nie do końca. Pozostają nam jeszcze dodatkowe kwestie do zaopiekowania.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Zacznijmy od kwestii podatkowych. Założyliśmy spółkę, zatem wnieśliśmy do niej jakiś kapitał zakładowy. Wniesienie kapitału zakładowego wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten wynosi 0,5% kapitału zakładowego. Razem z zapłatą podatku należy złożyć też formularz PCC-3.
Obowiązek zapłaty podatku powstanie zawsze w sytuacji zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez portal S24. W przypadku spółki zakładanej tradycyjnie – podatek obliczy i pobierze notariusz.
Podatek należy zapłacić w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy spółki.
Formularz NIP-8
Niezależnie od obowiązku zapłaty podatku PCC, trzeba jeszcze dokonać zgłoszenia danych spółki z o.o. do właściwego dla niej urzędu skarbowego. Zgłoszenia takiego dokonuje się za pomocą formularza NIP-8.
A co z VATem?
Większość spółek jest aktywnymi podatnikami podatku VAT. Pozwala to wystawiać faktury z VATem, ale również dokonywać rozliczenia tego podatku. Jednak przed wystawieniem pierwszej faktury z VATem lub przyjęciem faktury VAT kosztowej, należy dokonać zgłoszenia spółki do rejestru podatników podatku VAT. Zgłoszenia spółki dokonamy uzupełniając i składając formularz VAT-R. Ważne, aby na moment składania ww. wniosku posiadać już ustalony adres (tj. najlepiej umowę najmu lub tytuł własności do nieruchomości). Może się bowiem zdarzyć, że urząd skarbowy będzie sprawdzać czy spółka z o.o. faktycznie posiada tytuł prawny do nieruchomości, tj. czy nie została zarejestrowana w celu m.in. wyłudzenia VATu.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Po zarejestrowaniu spółki z o.o. trzeba również pamiętać o zarejestrowaniu naszej nowej spółki w Centralnym Rejestrze beneficjentów Rzeczywistych (więcej o rejestrze pisałem tutaj).
Spółka musi mieć konto bankowe
Spółka z o.o. musi mieć swoje konto bankowe. Możliwe jest założenie rachunku bankowego dla spółki z o.o. w organizacji (tj. jeszcze przed jej rejestracją w KRSie). Poza tym rachunek bankowy będzie często niezbędny do wpłacenia kapitału zakładowego (najczęściej bowiem przybiera formę wkładów pieniężnych).
Księgowość
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi księgi handlowe (tzw. pełna księgowość). Ponadto na spółce (a w zasadzie na osobach nią zarządzających) ciąży szereg obowiązków sprawozdawczych – np.: obowiązek przygotowania sprawozdania finansowego.
Co prawda obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych obciąża kierownika jednostki, jednak najczęściej poleca on prowadzenia spraw księgowych specjaliście – wewnętrznej księgowości lub podmiotowi zewnętrznemu.
Warto się niezwłocznie zainteresować prowadzeniem księgowości, bowiem w innym wypadku możemy doprowadzić do niedochowania obowiązków księgowych i rachunkowych.
Zatrudnienie pracowników i zgłoszenie do ZUSu
W sytuacji, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza zatrudniać pracowników, konieczne będzie również zgłoszenie się spółki z o.o. jako płatnika składek.
Podsumowanie
Sam fakt zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie kończy jeszcze czynności rejestracyjnych. Przed faktycznym podjęciem działalności konieczne jest dokonanie kilku niezbędnych czynności – zarejestrowania spółki w rejestrze podatników VAT, dokonanie zgłoszenia w CRBR czy zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych.
__________
Pytanie prawne lub podatkowe dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Zastawiasz się nad obsługą prawną lub podatkową swojej spółki?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Stan prawny na dzień 6 listopada 2024 r.