Członek zarządu spółki jest jej reprezentantem na zewnątrz. Do zadań zarządu należy prowadzenie spraw spółki – to on zawiera umowy w imieniu spółki, reprezentuje ją przed sądami i organami. Zarząd co do zasady powołują i odwołują wspólnicy spółki. Członek zarządu może jednak złożyć oświadczenie o rezygnacji z pełnienia swojej funkcji. Ważne jest jednak, aby postąpił prawidłowo – w przeciwnym wypadku rezygnacja może być nieskuteczna. Jak powinien zachować się członek zarządu?
Kiedy i w jakiej formie członek zarządu może zrezygnować z pełnienia swojej funkcji?
Członek zarządu może w zasadzie w dowolnym czasie złożyć oświadczenie o rezygnacji z pełnienia swojej funkcji. Oświadczenie to w teorii może mieć dowolną formę, jednak z uwagi na zabezpieczenie interesu członka zarządu lepiej złożyć oświadczenie na tzw. trwałym nośniku. W związku z powyższym oświadczenie może mieć formę pisemną, skanu czy maila. Ważne, aby dało się go odtworzyć – na wypadek kwestionowania skuteczności złożenia tego oświadczenia.
Komu członek zarządu powinien złożyć oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji?
Członek zarządu składający oświadczenie w przedmiocie rezygnacji z pełnienia funkcji, powinien je złożyć na ręce zarządu spółki lub prokurenta. To właśnie te organy są zasadniczo umocowane do reprezentacji spółki i mogą przyjąć oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu.
Dobrze jednak zerknąć w postanowienia umowy i regulaminów funkcjonowania zarządu (jeśli taki został przyjęty). Mogą one bowiem wskazywać inny organ uprawniony do przyjęcia oświadczenia o rezygnacji z funkcji członka zarządu. Takim właściwym organem może być np.: rada nadzorcza spółki.
Rezygnacja jest skuteczna z momentem złożenia oświadczenia, chyba, że z jego treści wynika co innego.
Powyższe będzie miało zastosowania w założeniu, że jeszcze jakiś członek zarządu pozostanie po złożeniu rezygnacji (tj. w sytuacji, gdy zarząd jest wieloosobowy). Jeśli jednak nie będzie innego członka zarządu – procedura jest zgoła odmienna.
W sytuacji, gdyby to jedyny członek zarządu składał oświadczenie o rezygnacji, to jest on zobowiązany do złożenia oświadczenia na ręce wspólników. Ponadto „ostatni” członek zarządu powinien zwołać nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, w którego porządku obrad będzie zawierała się informacja o złożonej rezygnacji, a porządek obrad będzie zawierał powołanie nowego zarządu.
Ważne – w tym wypadku oświadczenie o rezygnacji nie jest skuteczne od momentu jego złożenia, a od dnia następującego po dniu, na który zwołano ww. zgromadzenie wspólników. Oznacza to, że mimo złożenia oświadczenia o rezygnacji przez członka zarządu i mimo zwołania zgromadzenia wspólników, członek zarządu musi jeszcze min. dwa tygodnie pełnić swoją funkcję.
O co w sytuacji, gdy nowy zarząd nie zostanie powołany?
Możemy wyobrazić sobie sytuację, w której wspólnicy nie powołają nowego zarządu – mimo prawidłowego zwołania zgromadzenia wspólników przez ostatniego członka zarządu. Powodem może być brak kworum albo brak zgody na powołanie konkretnej osoby. Zgodnie z obowiązującymi przepisami brak wyboru nowego zarządu nie wpływa na skuteczność rezygnacji. Oznacza to, że niezależnie czy nowy zarząd zostanie powołany czy też nie, ostatni członek zarządu przestanie pełnić swoją funkcję dzień po odbyciu się zgromadzenia wspólników.
Brak dopełnienia obowiązków przez rezygnującego członka zarządu
Jak wspominałem na początku ważne jest, aby rezygnujący członek zarządu dopełnił wszystkich ciążących na nim obowiązków. Brak dopełnienia tych obowiązków może prowadzić do jego odpowiedzialności (np.: wewnętrznej) oraz do nieskuteczności złożonego oświadczenia. Konsekwencją może być np.: brak wyłączenia odpowiedzialności w przypadku niewypłacalności członka zarządu (o odpowiedzialności pisałem więcej tutaj).
Konieczność dokonania zgłoszenia do KRSu
Niezależnie od tego, czy rezygnujący członek zarządu był ostatni, czy jeszcze ktoś w zarządzie pozostał, konieczne będzie dokonanie odpowiedniego zgłoszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na spółce, tj. na zarządzie, ciążyć będzie obowiązek dokonania aktualizacji wpisu w zakresie składu osobowego zarządu – wykreślenia starego członka zarządu i wpisania nowego (jeśli takiego powołano).
Podsumowanie
Członek zarządu może co do zasady w każdym momencie złożyć oświadczenie w przedmiocie rezygnacji z pełnionej funkcji. Musi jednak pamiętać, żeby skierować złożone oświadczenie do odpowiedniego organu spółki. Ponadto samo złożenie oświadczenia może nie być wystarczające, aby skutecznie ustąpić z pełnionej funkcji.
__________
Prowadzisz spółkę i potrzebujesz pomocy prawnej lub podatkowej? Zamierzasz zrezygnować z funkcji członka zarządu spółki?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Podstawa prawna:
- art. 202 kodeksu spółek handlowych.
Stan prawny na dzień 29 października 2024 r.