Radca Prawny Wrocław – Michał Zasada

Rezygnacja prokurenta z funkcji - radca prawny i doradca podatkowy Wrocław

Rezygnacja prokurenta z funkcji

W zależności od rodzaju spółki, prokurenta mogą powołać jej wspólnicy lub jej zarząd. Powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich wspólników (lub członków zarządu). Prokurenta można również odwołać. A czy prokurent może sam zrezygnować z pełnionej funkcji?

Kim jest prokurent?

Zacznijmy od przypomnienia kim jest prokurent.

Prokurent pełni funkcję pełnomocnika przedsiębiorcy (spółki) w obrocie prawnym. Oznacza to, że prokurent może reprezentować spółkę na zewnątrz – przed podmiotami trzecimi, sądem, organami etc.

Zasady reprezentacji przedsiębiorcy przez prokurenta, określa rodzaj prokury udzielonej temu prokurentowi. Szerzej o prokurze pisałem tutaj.

Czy prokurent może zrezygnować ze swojej funkcji?

Wiemy już kim jest prokurent i kto go powołuje. Pozostaje w takim wypadku odpowiedzieć na pytanie, czy prokurent może samodzielnie zrezygnować z piastowania tej funkcji.

Odpowiedź brzmi – może. Prokurent, jako pełnomocnik, może w każdym momencie zrezygnować z dalszego piastowania funkcji w spółce. Prokurent, który zamierza zrezygnować ze swojej funkcji, powinien złożyć spółce odpowiednie oświadczenie. Oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji powinno mieć co najmniej formę dokumentową, a najlepiej pisemną.

Od kiedy skuteczne jest oświadczenie prokurenta?

Oświadczenie prokurenta jest skuteczne od momentu jego prawidłowego złożenia zainteresowanemu, tj. spółce. Z treści oświadczenia może wynikać jednak inna data. W takim wypadku prokurent może wskazać, że od konkretnego dnia nie będzie już pełnić swojej funkcji.

Jakie obowiązki ciążą na spółce w związku z rezygnacją prokurenta z funkcji?

W sytuacji, gdy prokurent skutecznie złoży oświadczenie w przedmiocie rezygnacji z funkcji prokurenta, spółka powinna niezwłocznie powiadomić o tym fakcie rejestr KRS. Zgodnie z przepisami ustawy o KRS, spółka ma obowiązek dokonać takiego zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia otrzymania ww. oświadczenia.

Brak złożenia wniosku o rejestrację zmiany w KRSie może skutkować wszczęciem postępowania przymuszającego i nałożeniem grzywny na wspólników spółki lub jej zarząd.

Warto podkreślić, że brak złożenia wniosku zmianowego do KRSu nie wpływa na skuteczność złożonego przez prokurenta oświadczenia – nie wymaga ono dla swojej skuteczności rejestracji.

A co w sytuacji, gdy spółka nie złoży wniosku do KRSu?

Prokurent nie posiada uprawnienia do składania wniosków zmianowych w KRS (więcej o tym tutaj). Jednocześnie, od momentu złożenia oświadczenia o rezygnacji z funkcji, prokurent nie ma już uprawnienia do reprezentacji spółki.

Jednak w interesie prokurenta (już byłego) może być poinformowanie KRSu o fakcie rezygnacji z pełnienia funkcji. W takim wypadku prokurent może złożyć do właściwego dla spółki sądu rejestrowego pismo zawierające informację, że nasz prokurent złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji.

W takim wypadku KRS ma nawet możliwość zadziałania z urzędu – oczywiście zakładając, że spółka nie złożyła w terminie wniosku zmianowego.

Podsumowanie

Prokurent może w każdym czasie złożyć oświadczenie w przedmiocie rezygnacji z pełnienia swojej funkcji. Oświadczenie takie jest skuteczne od dnia jego złożenia spółce (lub od dnia wskazanego w oświadczeniu). W przypadku złożenia przez prokurenta oświadczenia o rezygnacji z funkcji, na spółce ciążyć będzie obowiązek złożenia wniosku o dokonanie zmian w rejestrze KRS.

__________

Potrzebna pomoc w rejestracji spółki lub dokonaniu w niej zmian?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 1091 i n. kodeksu cywilnego,
  2. Art. 41 i n. kodeksu spółek handlowych.

Stan prawny na dzień 7 września 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.