Radca Prawny Wrocław – Michał Zasada

spółka komandytowa - radca prawny i doradca podatkowy Wrocław

Spółka komandytowa – spółka ze sporym rozróżnieniem wspólników

Spółka komandytowa to kolejna spółka osobowa, do której w zakresie nieuregulowanym stosuje się przepisy dotyczące spółki jawnej. Można zatem rzec, że jest to swego rodzaju „wariacja” spółki jawnej. Jednak, spółka komandytowa charakteryzuje się dość dużymi odmiennościami od klasycznej spółki jawnej. Niezmienne pozostaje jednak, że jest to podmiot tworzony w celu prowadzenia przedsiębiorstwa pod własną firma – czyli do prowadzenia biznesu.

Kto może utworzyć spółkę komandytową?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Jednak charakter wspólników w spółce komandytowej jest zupełnie inny niż w spółce jawnej. Spółkę komandytową muszą utworzyć co najmniej dwie osoby (dwóch wspólników), przy czym jeden z nich musi być komplementariuszem, a drugi komandytariuszem. Oczywiście dopuszczalne jest, aby w spółce było np.: trzech komandytariuszy, ale obok nich musi istnieć co najmniej jeden komplementariusz.

Komplementariuszem jest wspólnik, który ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.

Komandytariusz odpowiada wyłącznie do tzw. sumy komandytowej, zatem do kwoty wniesionej do spółki.

Firma i umowa spółki komandytowej

Firma (nazwa) spółki musi obejmować nazwisko co najmniej jednego komplementariusza i dodatkowe określenie „spółka komandytowa” – lub skrót „sp.k.”.

Co ciekawe, w przypadku, gdyby w firmie spółki umieścić nazwisko komandytariusza – będzie on ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich jakby był on komplementariuszem. Warto zatem na to uważać.

Umowa spółki zawierana jest w formie aktu notarialnego i powinna zawierać co najmniej:

  1. firmę i siedzibę (miasto) spółki,
  2. przedmiot działalności spółki,
  3. czas trwania – jeśli jest oznaczony,
  4. oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
  5. oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).

Warto również mieć na uwadze, że spółka komandytowa powstaje w momencie jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Internetowa spółka komandytowa

Spółkę komandytową można również zawrzeć w formie elektronicznej (tj. za pomocą portalu S24). Umowa tak utworzonej spółki jest bardzo okrojona i zawiera wyłącznie podstawowe informacje.

Reprezentacja spółki komandytowej

W przypadku spółki komandytowej ustawodawca zmienił nie tylko kwestie odpowiedzialności, ale również reprezentacji. W ramach spółki komandytowej uprawnienie do reprezentowania spółki ma wyłącznie komplementariusz. To również komplementariusz jest wspólnikiem zobowiązanym do prowadzenia spraw spółki.

Komandytariusz teoretycznie również może reprezentować spółkę komandytową – potrzebuje jednak stosownego pełnomocnictwa.

Opodatkowanie spółki komandytowej

W przeciwieństwie do pozostałych spółek osobowych, spółka komandytowa jest podatnikiem podatku CIT (od 2021 roku nie jest już transparentna podatkowo). Oznacza to, że spółka zapłaci 9% lub 19% podatku dochodowego.

W związku z faktem, że spółki komandytowe stały się odrębnym od wspólników podatnikiem podatku dochodowego pojawił się problem wypłaty zysku. Co do zasady wypłata zysku jest opodatkowana podatkiem dochodowym wg stawki 19%. Jednak w spółce komandytowej ustawodawca przewidział specjalne mechanizmy skutkujące obniżeniem podatku. W przypadku komplementariusza mamy do czynienia z tzw. odliczeniem komplementariusza (więcej tutaj). Dla komplementariusza również przewidziane zostały specjalne zasady opodatkowania (choć nie takie korzystne, jak w przypadku komplementariusza) (więcej tutaj).

Rozwiązanie spółki

Spółkę komandytową można rozwiązać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to klasyczna likwidacja. Drugi – znacznie szybszy i tańszy – to rozwiązanie spółki bez przeprowadzania likwidacji (o tym sposobie więcej tutaj).

Podsumowanie

Spółka komandytowa mimo faktu, że jest spółką osobą znacznie różni się od spółki jawnej – m.in. w zakresie funkcjonowania, odpowiedzialności czy opodatkowania. Warto się jednak przyjrzeć temu rozwiązaniu, bowiem może nieść za sobą duże oszczędności podatkowe. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę zakres ewentualnej odpowiedzialności, którą mogą ponosić jej wspólnicy.

Więcej wpisów znajdziesz tutaj:
  1. rodzaje spółek
  2. spółka jawna
  3. spółka partnerska
  4. spółka komandytowa

__________

Pytanie prawne lub podatkowe dotyczące spółki komandytowej? Zastawiasz się nad obsługą prawną lub podatkową swojej spółki?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. art. 102 i n. kodeksu spółek handlowych,
  2. art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan prawny na dzień 4 listopada 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.