Radca Prawny Wrocław – Michał Zasada

Podwójne opodatkowanie spółki z o.o. - Kancelaria Radcy Prawnego Wrocław

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a podwójne opodatkowanie

Od jakiegoś czasu notorycznie pojawiają mi się różne reklamy czy posty sponsorowane, które przekonują, jak bardzo opłacalne jest prowadzenie biznesu jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ale czy to faktycznie takie proste? No niekoniecznie!

Dobre ułożenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Generalnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być korzystną formą biznesu. Prowadzenie działalności w tej formie co do zasady zapewnia większą (niż np.: przy jednoosobowej działalności) ochronę majątku właściciela działalności. Spółka z o.o. jest podmiotem odrębnym od jej wspólników i posiada swój majątek – sama może być stroną umowy.

Koszty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Tylko pokrótce napomknę, czego nie ma w ww. postach. Prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z większymi kosztami. Spółka z o.o. prowadzi pełne księgi rachunkowe, zatem już sam koszt prowadzenia księgowości jest wyższy. Ponadto ze spółki z o.o. nie wypłacicie tak prosto środków (jak z rachunku JDG). Właśnie przez to (albo dzięki temu), że spółka z o.o. jest podmiotem oderwanym od wspólników, nie mogą oni od tak wypłacać środków ze spółki.

Podwójne opodatkowanie wygenerowanego dochodu

Powyżej pisałem, że dobrze ułożona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być korzystna. W innym wypadku możemy mieć do czynienia z tzw. podwójnym opodatkowaniem dochodów generowanych przez naszą spółkę. W sytuacji, gdy nasza spółka prowadzi bieżącą działalność i dzięki temu zarabia, musi zapłacić 9/19% CITu. Niby nic nadzwyczajnego, bo w przypadku JDG też mamy opodatkowanie dochodu. Różnica jest tylko taka, że wypłacając wspólnikowi wypracowany zysk, spółka z o.o. jest zobowiązana do pobrania 19% podatku PIT.

W tej sytuacji, ten sam dochód jest opodatkowywany dwukrotnie – pierwszy raz na poziomie spółki (jako jej dochód), drugi raz na poziomie wspólnika (jako jego dochód). Zakładając, że nasza spółka jest na 19% CITu – rzeczywiste opodatkowanie wyniesie ok. 34,4%. Mało opłacalne.

Przed przejściem na spółkę z o.o. należy się mocno zastanowić, czy na pewno nam się to opłaca. Warto także przemyśleć jak wypłacać środki ze spółki, żeby prowadzona działalność była jak najbardziej optymalna.

__________

Chcesz przejść na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i nie wiesz, czy Ci się opłaca? Może masz już spółkę z o.o. i chcesz ją zoptymalizować?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.