Wakacje od ZUS - Kancelaria Radcy Prawnego Wrocław

Wakacje od ZUS już w tym roku – tak jakby…

To już oficjalne, że wakacje od ZUS wejdą w życie 1 listopada 2024 r. Co to w ogóle oznacza dla przedsiębiorców?

Czym są wakacje od ZUS?

Prezydent podpisał nowelizację przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza tzw. „Wakacje od ZUS”. Chodzi o sytuację, gdzie przedsiębiorca może przez jeden miesiąc odpuścić sobie płacenie składek na ubezpieczenie społeczne. W okresie tym, składki przedsiębiorcy zostaną opłacone z budżetu państwa. Jednocześnie, przedsiębiorca zachowa wszelkie przywileje – tak, jakby z własnej kieszeni uregulował składki.

Kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 10 osób (razem z przedsiębiorcą), a ich przychody w ciągu ostatnich dwóch lat nie przekroczyły 2 milionów złotych.

Jednak z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi (wykonują działalność) na rzecz swoich byłych pracodawców. Z tego rozwiązania nie skorzystają również podmioty, które przekroczyły limity pomocy de minimis.

Z ulgi nie skorzystają również osoby, które nie są zobowiązane do zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne (np.: osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, które skorzystały z ulgi na start).

Czy przedsiębiorca będzie musiał zawiesić działalność?

Założeniem ustawodawcy było „zwolnienie” przedsiębiorcy z obowiązku zapłaty składek ZUS za miesiąc, w którym pojedzie na „urlop”, tj. za okres, w którym po prostu mniej zarobi. Czy w takim wypadku przedsiębiorca będzie musiał zawiesić swoją działalność, żeby skorzystać z nowej możliwości? Nie – przedsiębiorca będzie w dalszym ciągu mógł prowadzić swoją działalność i uzyskać przychód.

Czy wakacje od ZUS wiążą się z brak zapłaty wszystkich składek?

Niestety, aż tak dobrze nie jest – ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne i nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego, które w dalszym ciągu trzeba będzie zapłacić.

Kiedy można skorzystać z ulgi?

Przepisy wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2024 r. Wniosek o skorzystanie z ulgi należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym chcemy z ulgi skorzystać. W takim wypadku skorzystać z ulgi będzie można dopiero w grudniu 2024 r. Jednak, realną „ulgę” w składkach odczujemy dopiero w styczniu 2025 r.

A co, gdy płacę ZUS od wyższej podstawy?

Zdarza się, że niektórzy ubezpieczeni opłacają składki społeczne od podstawy wymiaru składek wyższej niż minimalna (są to najczęściej kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę). W takim jednak wypadku ZUS zapłaci wyłącznie minimalne składki – co może wpłynąć na średnią z 12 miesięcy (np.: wpłyną na wysokość zasiłku macierzyńskiego).

Niższy ZUS a wyższy PIT

Skoro nie trzeba będzie zapłacić składek ZUS, to przedsiębiorca odnotuje wyższy dochód – zatem i zapłaci wyższy podatek. Jednocześnie co warto mieć na uwadze, przedsiębiorca może również zapłacić wyższą składkę zdrowotną (która również jest liczona od dochodu).

__________

Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz pomocy prawnej lub podatkowej?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 1 ustawy z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw,
  2. Art. 17a i n. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stan prawny na dzień 18 czerwca 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top