Wypłata z konta JDG a spółki z o.o. - Radca Prawny Doradca Podatkowy Wrocław

Wypłata zysku z konta JDG a spółki z o.o.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie swojej jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Inni natomiast od razu rozpoczynają prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. Pozostaje jednak problem wypłaty zysku – jak to wygląda przy jednoosobowej działalności, a jak przy spółce z o.o.?

Celem wyjaśnienia – ten wpis nie ma na celu podać sposobów wypłaty zysku ze spółki z o.o. (o czym zapewne będę pisać w jednym z kolejnych wpisów). Tutaj chce wskazać na różnice w możliwości swobodnej wypłaty zysku pomiędzy JDG a spółką z o.o.

Wypłata zysku w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej

Zacznijmy od stwierdzenia, że jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) jest de facto osobą fizyczną. Nie sposób mówić o JDG w oderwaniu od osoby fizycznej, która prowadzi działalność.

W takim wypadku majątek naszego przedsiębiorstwa jest jednocześnie naszym majątkiem. Czasem jest to problematyczne, bowiem za zobowiązania naszego JDG odpowiadamy całym swoim majątkiem – również „prywatnym”. Jednocześnie majątek JDG może wchodzić w skład wspólności majątkowej małżeńskiej.

Przechodząc jednak do meritum wpisu – przedsiębiorca prowadzący JDG może swobodnie „przerzucać” środki między swoim kontem prywatnym i kontem firmowym. Dodatkowo nasz jednoosobowy przedsiębiorca może (choć jednak nie polecam) opłacać prywatne rachunki z konta firmowego.

Przedsiębiorca może też w każdym czasie dokapitalizować swoją działalność z majątku prywatnego (gdy zajdzie taka potrzeba).

W związku z tym, że majątek firmy jest majątkiem osoby fizycznej, to nasz przedsiębiorca ma dość dużą swobodę operowania swoim majątkiem.

Wypłata z rachunku spółki z o.o.

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest podobnie? Zdecydowanie nie!

Majątek spółki z o.o. (nawet jednoosobowej) jest majątkiem spółki – nie wspólnika. Wspólnik nie może swobodnie dysponować środkami wypracowanymi przez spółkę. Oczywiście, wspólnik może wypłacić sobie zysk wypracowany przez spółkę – najprostszym sposobem jest wypłata dywidendy. Jednak, aby dywidendę wypłacić, konieczna jest uchwała wspólników – dopiero na jej podstawie możliwe jest dokonanie wypłaty. W każdym innym wypadku po stronie wspólnika mamy do czynienia ze świadczeniem nienależnym czy bezpodstawnym wzbogaceniem.

Spółka nie może również finansować prywatnych kosztów (wydatków) wspólnika.

Problematyczne jest również dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tutaj również musi istnieć jakaś podstawa. Najczęstszą podstawą „dorzucenia” środków są:

  1. pożyczka wspólnika (w sytuacji, gdy wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu trzeba zadbać, żeby umowa pożyczki była ważna – więcej na ten temat znajdziecie tutaj),
  2. dopłaty,
  3. podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

Czy można po prostu wpłacić środki na rachunek spółki z o.o. (tj. bez żadnej podstawy, bo do przecież nasza spółka)? Można, ale jest to albo świadczenie nieodpłatne albo darowizna – oba rozwiązania są mało opłacalne podatkowo.

Podsumowanie

Niestety w swojej praktyce często spotykam się z twierdzeniem, że wspólnik wypłaca środki ze „swojej” spółki, bo przecież on pracował na ten zysk. Jednak w związku z faktem, że spółka z o.o. jest podmiotem odrębnym od wspólnika i jest zobowiązana prowadzić pełną księgowość, wypłaty nie są już takie proste. Tego typu zachowanie jest działaniem na szkodę spółki, bowiem prowadzi do znacznych rozbieżności między bilansem a stanem faktycznym.

__________

Masz problem prawny lub podatkowy? Jesteś przedsiębiorcą potrzebującym wsparcia prawnego lub podatkowego?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu, która świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne i podatkowe.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 177 i n. kodeksu spółek handlowych,
  2. Art. 191 i n. kodeksu spółek handlowych,
  3. Art. 257 i n. kodeksu spółek handlowych.

Stan prawny na dzień 19 czerwca 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top