Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to aktualnie najpopularniejsza po jednoosobowych działalnościach, forma prowadzenia działalności gospodarczej. Na popularność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma wpływ przede wszystkim ograniczenie odpowiedzialności osób prowadzących działalność, ale również łatwość z jaką tę spółkę można założyć.
Jakie są sposoby założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Sposoby są w zasadzie dwa – notarialnie albo internetowo.
Spółka zakładana poprzez portal S24 (internetowo)
Możliwość zakładania spółek z o.o. poprzez portal internetowy miała ułatwić i usprawnić ten proces. W założeniu bowiem spółkę można założyć bez wychodzenia z domu czy biura, a jej rejestracja powinna zająć nie dłużej niż 24 godziny.
O ile pierwszy z warunków w zasadzie został spełniony – spółkę faktycznie można założyć nie wychodząc z domu, to z tym drugim założeniem bywa różnie. Jednak, co do zasady spółki zakładane przez S24 (to jest właśnie ten magiczny portal do zakładania spółek) rejestrowane są szybciej niż te tradycyjne.
Jednak, nie jest tak kolorowo – umowa spółki założonej przez S24 jest bardzo… prosta. Nie ma tam żadnych fajerwerków. Możliwości edycji i personalizacji postanowień umowy spółki również są bardzo skromne.
Umowę można zmodyfikować tylko w niektórych miejscach, a modyfikacja polega na wyborze jednej z dwóch/ trzech gotowych możliwości.
Spółka z o.o. zakładana tradycyjnie – u notariusza
Alternatywą dla S24 spółka zakładana w sposób tradycyjny, tj. u notariusza. Spółka zakładana w ten sposób jest co do zasady „droższa” – trzeba zapłacić taksę notarialną, a i opłata od wniosku o rejestrację spółki jest nieco droższa.
Są jednak plusy. Umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawieraną u notariusza cechuje znacznie większa swoboda personalizacji. W takim wypadku nie mamy bowiem ograniczenia narzuconego żadnym wzorem (poza oczywiście wymogami stawianymi przez przepisy prawa). Dzięki umowie zawieranej u notariusza, w umowie spółki można przewidzieć postanowienia dotyczące m.in.:
- a)prawa pierwszeństwa czy pierwokupu,
- b)niestandardowych ograniczeń reprezentacji,
- c)zasad udziału w spółce spadkobierców wspólników,
- d)świadczenia niepieniężne wspólników,
- e)drag along i tag along.
Zatem, za wyższą ceną idzie więcej możliwości.
KRS zazwyczaj potrzebuje też więcej czasu, żeby spółkę z o.o. zakładaną w sposób tradycyjny zarejestrować – choć to akurat nie jest zasadą, bo zdarzały się wpisy w kilka dni (a wpisy zmian nawet na drugi dzień).
Tradycyjna czy internetowa?
Trzeba się zastanowić, jaki cel chce się osiągnąć. Spółka internetowa jest prosta, tańsza a jej rejestracja odbywa się teoretycznie szybciej. Wydaje się, że może być ona dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które zamierzają prowadzić spółkę jednoosobową (lub niemal jednoosobową).
Spółka zakładana w sposób tradycyjny będzie na pewno lepszym rozwiązaniem przy kilku wspólnikach i bardziej skomplikowanych przedsięwzięciach. Ponadto taką spółkę jest łatwiej zoptymalizować podatkowo – do czego raczej dążą osoby przenoszące swój biznes na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
__________
Zastanawiasz się nad założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie wiesz od czego zacząć?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego we Wrocławiu!
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl