Pierwszym krokiem do posiadania walut wirtualnych (kryptowalut) jest ich zakup. Zakupu walut wirtualnych można dokonać od znajomego czy osoby trzeciej. Najczęstszym sposobem zakupu walut wirtualnych jest ich zakup poprzez różnego rodzaju giełdy. Czy zakup walut wirtualnych należy opodatkować?
Czy zakup walut wirtualnych jest opodatkowany?
Generalnie zakup walut wirtualnych (kryptowalut) nie podlega opodatkowaniu. Zgodnie z przepisami ustaw podatkowych, wyłącznie wymiana walut wirtualnych na pieniądz, usługi lub towary podlega opodatkowaniu.
W takim wypadku będziemy mieli do czynienia z 19% podatkiem od zysków kapitałowych. Cenę sprzedaży kryptowalut możemy jednak pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu – najczęściej o koszty zakupu (oraz ewentualnie innych kosztów jak fee lub inne prowizje).
Jednak – należy najpierw zgłosić fakt nabycia walut wirtualnych, aby w momencie sprzedaży móc skorzystać z kosztów uzyskania przychodu.
Zgłoszenie faktu nabycia kryptowalut
Kosztów nabycia walut wirtualnych nie rozpoznajemy w momencie uzyskania przychodu (odmiennie jest np.: w przypadku sprzedaży akcji). Z tego właśnie względu wskazane jest „zgłoszenie” faktu nabycia walut wirtualnych, nawet w przypadku, gdy w danym roku podatkowym nie uzyskaliśmy przychodu z ich sprzedaży.
Oznacza to, żeby w momencie sprzedaży kryptowalut można było uwzględnić koszty ich nabycia, konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie faktu nabycia walut wirtualnych.
Jak zgłosić fakt nabycia walut wirtualnych
Fakt nabycia kryptowalut „zgłasza się” poprzez uzupełnienie i złożenie PIT-38. Formularz ten składa się nawet wtedy, gdy w danym roku nie odnotowaliśmy przychodu.
PIT-38 należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie walut wirtualnych (tj. do 30 kwietnia 2025 r. zgłaszamy nabycie walut wirtualnych w 2024 r.).
PIT-38 może zostać złożony w formie pisemnej lub elektronicznej.
Podsumowanie
Czy konieczne jest zgłoszenie nabycia walut wirtualnych? Nie jest to konieczne. Na ten moment nie ma obowiązku wykazywania przed ustawodawcą faktu posiadania kryptowalut. Jednak na pytanie czy zgłoszenie nabycia walut wirtualnych jest korzystne, należy odpowiedzieć twierdząco. Brak zgłoszenia nabycia walut wirtualnych spowodowuje uniemożliwienie odliczenia kosztów uzyskania przychodu w momencie ich sprzedaży.
__________
Pytanie prawne lub podatkowe dotyczące walut wirtualnych?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Podstawa prawna:
- Art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- Art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- Art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- Art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stan prawny na dzień 11 listopada 2024 r.