Dywidenda to udział wspólników w wypracowanym przez spółkę zysku. Jest to podstawowa forma wypłaty środków ze spółki (o innych formach pisałem tutaj). Z dywidendą jest jednak ten problem, że jest ona wypłacana dopiero po zakończeniu danego roku obrotowego. Oznacza to, ze zysk wypracowany w 2024 r. będzie można wypłacić dopiero w 2025 r.
Ustawodawca przewidział jednak możliwość wypłaty zaliczki w poczet dywidendy. W tym wpisie skupimy się na spółkach kapitałowych.
Czym jest zaliczka w poczet dywidendy?
Zaliczka w poczet dywidendy to uprawnienie do wypłaty części zysku wypracowanego przez spółkę, w danym roku obrotowym. Wypłata jest dokonywana na rzecz wspólników (lub akcjonariuszy w przypadku spółki akcyjnej). Zaliczka na dywidendę jest wypłaca jeszcze przed poznaniem ostatecznego wyniku finansowego spółki, tj. przed zatwierdzeniem jej sprawozdania finansowego.
Wypłata zaliczki w pierwszym roku działania spółki – możliwa?
W przypadku wypłaty zaliczki w poczet dywidendy, ustawodawca przewidział szereg wymogów, które muszą zostać spełnione, aby taka wypłata była możliwa.
Wypłata zaliczki w poczet dywidendy jest możliwa m.in. wtedy, gdy zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Wskazać zatem należy dwa wymogi, które muszą zostać spełnione łącznie, aby możliwa była wypłata zaliczki na dywidendę:
- musi zostać sporządzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy,
- sprawozdanie to musi zostać zatwierdzone.
Z powyższego płynie wniosek, że nie można wypłacić zaliczki, gdy sprawozdania finansowego za poprzedni rok nie przygotowano. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy spółka dopiero powstała – nie mamy możliwości sporządzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy.
W takim wypadku – nie jest możliwa wypłata zaliczki w poczet dywidendy w pierwszym roku działalności.
Inne warunki wypłaty zaliczki na dywidendę
Opisane powyżej warunki nie są jedynymi, które należy spełnić, aby możliwa była wypłata zaliczki w poczet wypłaty przyszłego zysku. Wspólnicy mogą wypłacić zaliczkę w poczet dywidendy, gdy spółka posiada wystarczające środki pozwalające na wypłatę tej zaliczki.
Ponadto zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.
Musimy również pamiętać, że w sytuacji, gdy okaże się, że spółka odnotuje stratę lub zysk w niższej kwocie – wspólnicy spółki będą zobowiązani do zwrotu odpowiednio wszystkich zaliczek albo ich części.
Podsumowanie
Wypłata zaliczki w poczet dywidendy w spółkach kapitałowych jest możliwa po spełnieniu szeregu obowiązków. Brak ich spełnienia uniemożliwia wypłatę zaliczki. W związku z powyższym, nie jest możliwa wypłata zaliczki na przyszłą dywidendę w pierwszym roku działalności spółki.
__________
Prowadzisz spółkę i planujesz wypłacić z niej zysk? Potrzebujesz pomocy prawnej lub podatkowej dotyczącej funkcjonowania spółki?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Podstawa prawna:
- 194 kodeksu spółek handlowych,
- 195 kodeksu spółek handlowych.
Stan prawny na dzień 28 lipca 2024 r.