Pierwszorzędnym celem utworzenia spółki jest prowadzenie konkretnej działalności. W pewnym momencie może przyjść taki moment, w którym wspólnicy podejmą decyzję o zaprzestaniu dalszego prowadzenia działalności przez spółkę. Taki moment może przyjść w sytuacji, gdy wspólnicy stwierdzą, że nie chcą dalej wspólnie prowadzić biznesu lub gdy założony cel istnienia spółki zostanie osiągnięty. Jednak w czasie swojego istnienia i funkcjonowania spółka wypracowała określony majątek, z którym trzeba coś począć przy likwidacji spółki.
Likwidacja spółki
W klasycznym wydaniu, gdy wspólnicy podejmą decyzję o likwidacji spółki, podejmują również uchwałę w przedmiocie otwarcia jej likwidacji. Likwidacja jest jednak długim i skomplikowanym procesem zmierzającym do upłynnienia majątku spółki i spłaty wszystkich wierzytelności. Docelowo w spółce pozostaną środki pieniężne, które zostaną później podzielone między wspólników. Podzielony może zostać również pozostały majątek (np.: nieruchomości, ruchomości czy prawa).
Czy da się rozwiązać spółkę osobową bez przeprowadzania likwidacji?
No właśnie, czy da się ten proces uprościć? Da się, ale muszą zostać spełnione określone warunki!
W pierwszej kolejności uproszczony tryb rozwiązania spółki ma zastosowanie tylko do spółek osobowych – jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo – akcyjnej. Niemożliwe jest przeprowadzenie uproszczonej likwidacji w przypadku spółek kapitałowych (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej czy prostej spółki akcyjnej).
Po drugie, w umowie spółki muszą być przewidziane postanowienia, które pozwalają na rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia jej likwidacji.
Po trzecie – wspólnicy muszą podjąć jednomyślną uchwałę w przedmiocie rozwiązania spółki.
W podejmowanych uchwałach należy wskazać, któremu wspólnikowi należny, jest który składnik majątku spółki (tj. należy dokonać podziału majątku spółki).
Co w sytuacji, gdy umowa spółki nie przewiduje jej rozwiązania bez przeprowadzania likwidacji?
Nie jest to znaczny problem, bo zmiana umowy spółki w przypadku spółek osobowych jest stosunkowo prosta. Zmieniona umowa ma zastosowanie od momentu podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki – nie musi czekać na jej rejestrację w KRS. Jest to znaczne uproszczenie, bowiem możliwe jest dokonanie zmiany umowy spółki i następnie podjęcie stosownych uchwał w przedmiocie jej rozwiązania.
W jakiej formie podjąć uchwałę dotyczącą rozwiązania spółki bez przeprowadzania jej likwidacji?
Tutaj sprawa nie jest taka prosta. W przypadku spółki jawnej sytuacja się dość prosta – umowa spółki jest zawierana w formie pisemnej zatem i uchwała powinna mieć formę pisemną. Problem pojawia się jednak m.in. w przypadku spółki komandytowej. Umowa tej spółki jest zawierana w formie aktu notarialnego – czy i uchwała powinna być w tej formie? Tak naprawdę zależy to od poglądu prezentowanego przez konkretny sąd rejestrowy. W mojej jednak ocenie ustawodawca przewidział zachowanie formy aktu notarialnego wyłącznie dla zawarcia (i zmian) umowy spółki. Kodeks spółek handlowych milczy w zakresie formy uchwały dotyczącej rozwiązania spółki komandytowej. W takim wypadku – w mojej ocenie – wystarczająca będzie zwykła forma pisemna.
Podsumowanie
Możliwe jest rozwiązanie spółki osobowej bez przeprowadzenia jej likwidacji. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu określonych warunków, jednak ich spełnienie nie wydaje się nazbyt skomplikowane. Ewentualne braki naszej umowy można dość szybko i prosto naprawić.
Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy uchwał dotyczących rozwiązania spółki bez przeprowadzania jej likwidacji.
__________
Potrzebna pomoc w otwarciu, prowadzeniu lub likwidacji spółki?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Podstawa prawna:
- Art. 58 kodeksu spółek handlowych,
- Art. 67 kodeksu spółek handlowych.
Stan prawny na dzień 8 września 2024 r.