Skrócenie i przedłużenie roku obrotowego - Radca Prawny i Doradca Podatkowy Wrocław

Czy możliwe jest skrócenie i przedłużenie roku obrotowego?

Rok obrotowy spółki w większości wypadków odpowiada okresowi następujących po sobie 12 miesięcy i dla uproszczenia jest równy latom kalendarzowym. Zdarza się, że w przypadku, niektórych biznesów (głównie z uwagi na ich specyfikę – np.: szkoły prywatne) stosowany jest przesunięty rok obrotowy – np.: od 1 września do 31 sierpnia kolejnego roku. Nadal jednak rok obrotowy to 12 miesięcy.

Przepisy przewidują jednak możliwość skrócenia lub nawet wydłużenia tego okresu.

Skrócenie roku obrotowego

Skrócenie roku obrotowego może mieć miejsce w kilku wypadkach, jednak na potrzeby tego wpisu skupimy się na dwóch możliwościach.

1. Skrócenie roku obrotowego w przypadku zawiązania spółki

Rok obrotowy spółki może zostać skrócony w przypadku zawiązania spółki w trakcie roku. Bardzo mało prawdopodobne, żeby spółka została utworzona w dniu 1 stycznia. Najczęściej spółka jest tworzona w trakcie roku kalendarzowego, jednak wspólnicy postanawiają, że rok obrotowy spółki będzie odpowiadał temu kalendarzowemu. W takim zaś wypadku pierwszy rok funkcjonowania spółki będzie krótszy.

2. Skrócenie roku obrotowego w przypadku rozwiązania

Drugim najczęstszym wypadkiem, kiedy rok obrotowy jest skracany jest sytuacji likwidacji spółki. W przypadku likwidacji spółki mamy możliwość zdecydowania, którym dniu zostanie podjęta uchwała w przedmiocie likwidacji spółki. Jednak również w tym wypadku często likwidacja spółki ma miejsce w trakcie roku. W takim wypadku zamykane są księgi spółki, a w konsekwencji rok obrotowy spółki jest po prostu krótszy.

Wydłużenie roku obrotowego

Ustawodawca przewidział również sytuacje, w których mamy możliwość (lub obowiązek) wydłużyć rok obrotowy naszej spółki. Przykładem sytuacji, w której zyskujemy uprawnienie do wydłużenia roku obrotowego jest zawiązanie spółki w drugim półroczu. W sytuacji, gdy spółkę zawiązujemy po 1 lipca, możemy wydłużyć pierwszy rok obrotowy do 31 grudnia kolejnego roku.

Przykładem, jeśli zawiązujemy spółkę w dniu 16 sierpnia 2024 r., to pierwszy rok obrotowy może się skończyć w dniu 31 grudnia 2025 r.

Powyższe stanowi uprawnienie – nie trzeba z niego korzysta i rok obrotowy (w naszym przykładzie) może się skończyć w dniu 31 grudnia 2024 r.

Zmiana roku obrotowego po zarejestrowaniu spółki – możliwa?

Czy jest możliwa zmiana roku obrotowego w trakcie trwania spółki? Czy może trzeba od razu przemyśleć tę kwestię, bo nie będzie możliwości zmiany w przyszłości?

Na szczęście odpowiedź na tak zadane pytanie jest pozytywna – jest możliwa zmiana roku obrotowego w trakcie trwania spółki.

Należy jednak pamiętać, że zmiana roku obrotowego stanowi zmianę umowy spółki – wymagane jest podjęcie odpowiedniej uchwały wspólników, przyjęcie tekstu jednolitego i rejestracja zmiany w KRS.

Warto również pamiętać, że w sytuacji zmiany roku obrotowego w trakcie trwania spółki – następuje wydłużenie roku obrotowego, w którym dokonano zmiany.

Przykład – rok obrotowy spółki trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Wspólnicy postanawiają zmienić rok obrotowy na okres od 1 września do 31 sierpnia. Zmiana następuje w dniu 16 sierpnia 2024 r. W takim wypadku aktualny rok obrotowy będzie trwał od 1 stycznia 2024 r. do 31 sierpnia 2025 r. (a nie do 31 sierpnia 2024 r.). Kolejny rok obrotowy będzie już trwał zgodnie z nowymi ustaleniami wspólników.

Podsumowanie

Rok obrotowy spółki nie zawsze musi odpowiadać temu kalendarzowemu – choć w większości wypadków (dla ułatwienia) tak raczej będzie. Możliwe jest jednak zarówno skrócenie, jak i wydłużenie roku obrotowego spółki. Warto również pamiętać, że możliwa jest również zmiana trwania roku obrotowego.

__________

Potrzebujesz wsparcia prawnego w zakresie rejestracji lub zmian w spółce? Zastanawiasz się nad obsługą prawną?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.

Telefon/WhatsApp: 880 411 899

Email: michal@zasada-m.pl

Podstawa prawna:

  1. Art. 3 ust. 1 pkt 9) ustawy o rachunkowości,
  2. Art. 12 ustawy o rachunkowości.

Stan prawny na dzień 17 sierpnia 2024 r.

Formularz kontaktowy

Kontakt

Jeśli szukasz radcy prawnego lub doradcy podatkowego we Wrocławiu, to dobrze trafiłeś! Nasza kancelaria mieści się pod adresem: 51-116 Wrocław, ul. Zaułek Rogoziński 11B/83. Jesteśmy łatwo dostępni i gotowi, aby pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Radca prawny i doradca podatkowy Wrocław – Twoje zadowolenie i skuteczne rozwiązanie sprawy są naszym priorytetem.

Scroll to Top

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informuję, że w dniach od 22 sierpnia 2024 r. do 6 września 2024 r. włącznie, Kancelaria będzie zamknięta. W tym czasie proszę o kontakt mailowy pod adresem:
michal@zasada-m.pl

Na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.