W spółkach kapitałowych znacznie częściej niż w spółkach osobowych dochodzi do zmiany wspólników. Wynika to głównie z faktu, że w spółkach kapitałowych to kapitał (zatem udziały czy akcje) są przedmiotem sprzedaży. Ponadto spółki kapitałowe są mocniej „oderwane” od swoich wspólników (np.: w spółkach kapitałowych wkładem nie może być praca wspólnika).
Wymogi dot. zmiany wspólników spółki z o.o.
Zacznijmy od małego wyjaśnienia, jak w ogóle można „zmienić” wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zmiana taka może odbyć się na kilka sposobów:
a) Umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pierwszym i najpowszechniejszym sposobem jest po prostu zawarcie umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. Umowa taka powinna mieć formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi. Ważne do zbycia udziałów umowa spółki może przewidywać obowiązek uzyskania konkretnej zgody (np.: zgromadzenia wspólników lub spółki).
b) Dziedziczenie udziałów w przypadku śmierci wspólnika
Udziały jako prawo majątkowe wchodzą w skład masy spadkowej. W takim wypadku mogą być przedmiotem dziedziczenia. Dokumentem, który będzie potwierdzać przejście praw do udziałów będzie albo akt poświadczenia dziedziczenia, albo postanowienie sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.
c) Rozszerzenie składu wspólników
Możliwe jest utworzenie dodatkowych udziałów, które obejmie nowy wspólnik (jako osoba trzecia). W takim wypadku najczęściej konieczne jest podniesienie kapitału zakładowego spółki, co będzie wiązać się ze zmianą umowy spółki.
Zmiana wspólników, a zmiana umowy spółki
Skoro wiemy już jakie są sposoby zmiany wspólników, to należy odpowiedzieć na pytanie czy zmiana wspólników spółki z o.o. wymaga zmiany umowy spółki. Pominę tutaj kwestie rozszerzenia składu wspólników (opisałem tę kwestię powyżej).
Nie ma konieczności dokonywania zmiany umowy spółki w sytuacji zmiany składu wspólników. Jednocześnie, zmiana składu wspólników nie powoduje również automatycznej zmiany umowy spółki. Oczywiście wspólnicy mogą postanowić o zmianie umowy spółki, aby odpowiadała ona aktualnemu składowi. Jednak nie jest to wymóg i brak zmiany treści umowy spółki nie będzie powodować negatywnych konsekwencji.
Wymogiem może okazać się jednak dokonanie zmiany w rejestrze KRS
W rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego publikowane są informacje o wspólnikach posiadających co najmniej 10% udziałów. Jeśli nowy wspólnik nabywa 10% i więcej udziałów – konieczne będzie złożenie wniosku o zmianę wpisu w KRS. Niezbędne będzie ujawnienie dokonanej zmiany wspólników.
Jednocześnie, gdy nowy wspólnik nabywa mniej niż 10% udziałów – może się okazać, że nie będzie konieczności dokonywania zmiany w rejestrze KRS. Ważne jednak, żeby pamiętać, że w takim wypadku należy i tak poinformować KRS o dokonanej zmianie. Odbywa się to poprzez złożenie dokumentów do akt sprawy – zamiast poprzez zmianę wpisu.
Podsumowanie
W wielu wypadkach zmiana składu osobowego wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie się wiązało z koniecznością dokonania zmiany umowy spółki. Jednak wspólnicy, którzy będą chcieli ujawnić tę zmianę w umowie spółki będą to mogli zrobić (choć muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami – np.: taksy notarialnej).
__________
Prowadzisz spółkę i potrzebujesz pomocy prawnej lub podatkowej? Szykuje się zmiana wspólników i nie wiesz jak ją przeprowadzić?
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego we Wrocławiu. Kancelaria świadczy na rzecz swoich Klientów usługi prawne, podatkowe oraz bieżącą obsługę prawną.
Telefon/WhatsApp: 880 411 899
Email: michal@zasada-m.pl
Stan prawny na dzień 1 sierpnia 2024 r.